برای قاسم


و«قاف»
حرف آخر عشق است
آنجا که نام کوچک تو
آغاز می شود
قاسم جان

فردا چهلمين روز درگذشت قاسم احمدی دوست خوب و همکار عزيز ماست.او که داغ از دست دادنش برای همه ما سخت و جانفرسا بود.
وبلاگ روزنامه نگاران جوان اين مصيبت را به همه خانواده قاسم و دوستان مطبوعاتی تسليت می گويد.
قطعه زیر را خطاب به او تقديم می کنيم:
خوابيدی بدون لالايی و قصه
بگیر آسوده بخواب بی درد و غصه
دیگه کابوس زمستون نمی بینی
توی خواب گلهای حسرت نمی چینی
دیگه خورشید چهره تو نمی سوزونه
جای سیلی های باد روش نمی مونه
دیگه بیدار نمی شی با نگرونی
یا با تردید که بری یا که بمونی
رفتی و آدمکا رو جا گذاشتی
قانون جنگلو زیر پا گذاشتی
اینجا قهرن سینه ها با مهربونی
تو تو جنگل نمی تونستی بمونی
دلتو بردی با خود به جای دیگه
اونجا که خدا برات لالایی می گه
می دونم می بینمت بازم دوباره
توی دنیایی که آدمک نداره
روحش شاد   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ،۱۳۸۱

مهندسان سیستم های رسانه ای

امروزه حیطه های فعالیت رسانه ای به آن اندازه تخصصی شده است که که حتی افرادی در زمینه طراحی چارت چارت تشکیلاتی یک رسانه آموزش دیده و کارشناس شده اند.به این افراد به اصطلاح مهندسان سیستم های رسانه ای یا تکنسین تحریریه ها می گویند. این افراد در مقاطع کوتاه مدت یا بلند مدت به استخدام رسانه در می آیند و به اصطلاح مسوول طراحی چیدمان سازمان رسانه و نوع ارتباط و تعامل آنها و افراد مورد نیاز و معیارهای آن افراد در فاز صفر انتشار یا آغاز به کار رسانه می باشند.
مهندسان سیستم های رسانه ای در برخی از نشریات معتبر دنیا به عنوان مشاور اول ناشر یا سردبیر فعالیت می کنند و هر کونه اختلال در فعالیت عناصر موجود در چارت طراحی شده را به صورت علمی بررسی و نسبت به رفع نقایص اقدام می کنند.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ،۱۳۸۱

آرمان رسانه ای شبکه الجزیره

«محمد جاسم العلی» مدیر شبکه تلویزیونی الجزیره در گفتگو با همشهری در باره اصول حاکم بر فعالیت های این شبکه سخن گفته است.او در پاسخ به دعوت خبر نگار همشهری برای مصاحبه می گوید:«یک خبرنگار نباید به خبرنگار دیگر نه بگوید».
بخش هایی از نظرات مدیر شبکه الجزیره را با هم می خوانیم:
●در نگاه ما به سودآوری ، منافاتی با تامین نیاز مخاطب وجود ندارد و در واقع برای تامین نیاز مخاطبان ، نیازمند امکانات و ابزار کافی هستیم پس باید همه بخش ها را توسعه داده و سود آور کنیم.
●ما در الجزیره با انگیزه های سیاسی کار نمی کنیم و سانسوری هم در این زمینه نداریم. ما خبرنگاریم و فقط در این حیطه ، یعنی نگارش خبر و ارائه آن به مخاطب کار می کنیم.
●رسانه حلقه وصلی میان دست اندر کاران و به وجود آورندگان حوادث و افکار عمومی است و چنانچه فلسطینی و اسرائیلی در خلق یک حادثه شریک باشند هر دو باید در تبیین علت ها و چگونگی حادثه به مخاطبان معرفی شوند.
●انقلاب اطلاعاتی و رسانه ای ، جهان را بسان یک دهکده کوچک در آورده است.
●در جهان رسانه ای نباید هیچ گونه حادثه ای خلاف واقع ارائه شود . برای ما به عنوان یک رسانه مهم است که عقاید و گفتمان همه طرف های در گیر را منعکس کنیم.
●شعار ما «الرای و الرای الاخر»- یک دیدگاه و دیدگاه دیگر- کماکان پایدار خواهد بود و بازیگران حوادث جهان را می توانید در الجزیره ببنید.
برای مطالعه متن کامل این گفتگو می توانید به روزنامه همشهری یک شنبه ۲۶/۸/۱۳۸۱مراجعه کنید.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ،۱۳۸۱

امان از کمبود امکانات

کمبود امکانات ارتباطی و ضعيف بودن بسترهای مخابراتی در کشور ما باعث بروز مشکلات فراوانی می شود.
وبلاگ ما عليرغم آماده بودن مطالب به اين دليل طی چند روز گذشته امکان به روز شدن را نداشت.
فکر می کنم اين مشکل هم از آن جمله مشکلاتی است که با ظهور آقا امام زمان (عج) بايد حل شود انشاءالله.   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ،۱۳۸۱

نامزدهای بهترين وبلاگ روزنامه نگاری

پس از گذشت ۲۰روز از مرحله نخست مسابقه انتخاب بهترين وبلاگ های فارسی ، نفرات منتخب وبلاگ‌نويسي در زمینه های مختلف از نگاه كاربران معرفي شدند و به اين ترتيب، كانديداهای اصلي به مرحله آخر -كه بلافاصله شروع شد- راه يافتند.
در زمينه روزنامه نگاری اين وبلاگ ها به مرحله نهايی راه پيدا کرده اند:
۱)وبلاگ دات
۲)وبلاگ وبگرد
۳)وبلاگ روزنامه نگار نو
۴)وبلاگ پارس ژورناليست
۵)وبلاگ چشمک
۶)وبلاگ افکار خصوصی
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ،۱۳۸۱

روزنامه نگار وقف واقعیت عینی


بارز ترین وظیفه روزنامه نگار این است که با وقف صادقانه خویش نسبت به واقعیت عینی،خود را در خدمت حق مردم در راه دستیابی به اطلاعات حقیقی و موثق قرار دهد و به نحوی رویدادها را وجدانا در گستره صحیح خود با ترسیم مناسبات اصلی و بدون تحریف و با کاربرد ظرفیت خلاقانه خود انعکاس دهد،مطالب کافی در اختیار مردم قرار گیرد تا بتوانند با استفاده از این مطالب به تصویری جامع و کامل از جهان دست یابند.جهانی که در آن منشا ، ماهیت و جوهره رویدادها و فرایندو وضعیت امور به عینی ترین شکل ممکن قابل درک باشد.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٦:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ،۱۳۸۱

نشريات سايبرنتيک

محمد سلطانی فر مدیر مسوول ایران نیوز در گفتگو با همشهری عنوان کرده است که مطبوعات الکترونیکی ساختار جوامع را تغییر می دهند.
او در این گفتگو در باره ویژگي های نشريات سايبرنتيک مطالب جالبی ارائه کرده است.
اين گفتگو در صفحه اجتماعی روزنامه همشهری روز ۵شنبه ۲۳/۸/۸۱منتشر شده است.   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٦:٠٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٤ آبان ،۱۳۸۱

خبرنگاري‌ كتاب‌

در بيانيه‌ هيات‌ داوران‌ نخستين‌ جشنواره‌ رسانه‌ و خبرنگاران‌ كتاب‌ تاكيد شد.خبرنگاري‌ كتاب‌ هنوز يك‌ مفهوم‌ در حال‌ تكوين‌ است‌ و فعاليت‌ حرفه‌يي‌ در اين‌ عرصه‌ دوران‌ گذار خود را مي‌گذراند. دكتر يونس‌ شكرخواه‌ دبير نخستين‌ جشنواره‌ رسانه‌ و خبرنگاران‌ كتاب‌ در بيانيه‌ هيات‌ داوران‌ كه‌ توسط‌ وي‌ در نخستين‌ جشنواره‌ رسانه‌ و خبرنگاران‌ كتاب‌ ايراد شد، ضمن‌ بيان‌ اين‌ مطلب‌ گفت‌:نخستين‌ جشنواره‌ رسانه‌ و خبرنگاران‌ حوزه‌ كتاب‌ در حالي‌ به‌ پايان‌ رسيده‌ است‌ كه‌ مفهوم‌ محوري‌ آن‌ يعني‌ خبرنگاري‌ در حوزه‌ كتاب‌ هنوز يك‌ مفهوم‌ در حال‌ تكوين‌ است‌ و اين‌ در حالي‌ است‌ كه‌ خبرنگاري‌ در حوزه‌ كتاب‌، خود نيز بايد شاخه‌يي‌ از روزنامه‌نگاري‌ براي‌ كتاب‌ قلمداد شود. به‌ باور هيات‌ داوران‌ نخستين‌ جشنواره‌ رسانه‌ و خبرنگاران‌ حوزه‌ كتاب‌، مرحله‌ كنوني‌ فعاليت‌ حرفه‌يي‌ در عرصه‌ مرور كتاب‌، معرفي‌ كتاب‌، خبر و نقد كتاب‌، يك‌ مرحله‌ در حال‌ گذار است‌ و كاملا پيداست‌ كه‌ چنين‌ مرحله‌يي‌ نه‌ تنها از معيارها و ادبيات‌ خاص‌ خود بهره‌مند نيست‌، بلكه‌ در عين‌ حال‌ خود بايد رويه‌ساز و الگوپرداز نيز باشد.
متن کامل در بخش ویژه نامه های اعتماد   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٦:٢٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آبان ،۱۳۸۱

قهر نخبگان‌ با روزنامه‌ها

تا ما نتوانيم‌ به‌ تمامي‌ روزنامه‌نگاراني‌ كه‌ تمايل‌ دارند مجوز روزنامه‌ يا مجله‌ بدهيم‌ يا امكان‌ فعاليت‌ آزاد آنها را بدون‌ هيچ‌گونه‌ دغدغه‌يي‌ فراهم‌ كنيم‌ و همچنين‌ اگر نتوانيم‌ به‌ تمامي‌ احزاب‌ و گروهها و جريانهاي‌ فكري‌ اجازه‌ بدهيم‌ كه‌ روزنامه‌ منتشر كنند،شاهد چنين‌ وضعيتي‌ خواهيم‌ بود. يعني‌ آنها در روزنامه‌هاي‌ مستقل‌ ابراز وجودمي‌كنند. ما يك‌ دوره‌ دو ساله‌ در ابتداي‌ روي‌ كار آمدن‌ آقاي‌ خاتمي‌ داشتيم‌ كه‌ وزارت‌ ارشاد توانسته‌ بود چنين‌ ديدگاهي‌ را اعمال‌ كند. به‌ همين‌ دليل‌ است‌ كه‌ ديدگاه‌ مردم‌ و استادان‌ فن‌ روزنامه‌هاي‌ نسل‌ اول‌ بهترين‌ روزنامه‌هاي‌ تاريخ‌ مطبوعات‌ كشور بودند.
عيسی سحر خيز نماينده‌ مديران‌ مسوول‌ مطبوعات‌ در هيات‌ نظارت در گفتگو با اعتماد با بيان اين مطلب افزود:ما با دوره‌ قهر نخبگان‌ با روزنامه‌ها روبرو هستيم‌.متن کامل مصاحبه   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٦:۱٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آبان ،۱۳۸۱

رسالت يك روزنامه نگار متعهّد

مطبوعات بطور عام و روزنامه ها به طور خاص در جهت دهي و تكوين افكار عمومي نقش و اهميّت به سزايي دارند. بقول موريس دوورژه: «براي نشان دادن اهميت سياسي مطبوعات بود كه بر آن نام ركن چهارم نهادند.» ليپمن روزنامه را «كتاب مقدّس دموكراسي» ناميد.
روزنامه ها با روش انعكاس اخبار و با شيوة بحث دربارة رخدادها و سياستهاي گروه بنديهاي سياسي گوناگون سياسي، در تلاش براي نفوذ گذاري بر افكار عمومي هستند و در اين زمينه از قدرت و توانمندي شگرفي نيز برخوردار هستند. خوانندگان عادّي روزنامه ها كه غالباً دانش كارشناسي ندارند و اغلب نيز در اوقات فراغت روزنامه ميخوانند، به قبول و پذيرش نظرياتي كه بدين ترتيب فرافكني شده است، تمايل مي يابند. شيوه هاي فنّي خبردهي نيز نشر عناصر يك فرهنگ واقعي در ميان مردم را ممكن مي كند. برخي از نظام هاي خبري مي كوشند مردم را در جهاني بسته با سطح فكري بسيار نازل نگاه دارند.
اين مطلب با عنوان« رسالت يك روزنامه نگار متعهّد» در وبلاگ رامین ناصح که به تازگی با او آشنا شده ام منتشر شده است .برای مطالعه آن از اينجاتشريف فرما شويد.   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٦:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ آبان ،۱۳۸۱

من زنده ام و سرحال

اول این خبر را بخوانید:
«حسن حسن زاده تصادف کرد
امروز بعد از ظهر حسن حسن زاده يکی از بهترين دوستان قزوينی در تصادف با يک دستگاه کاميون در سه راهی خيابان سعدی راهی بيمارستان شد.
تا لحظه تنظيم اين خبر اين دوست عزيز هنوز به هوش نيامده و حال وی وخيم اعلام شده است.
وبلاگ روزنامه نگاران جوان متعلق به ايشان می باشد.
¤ نوشته شده در ساعت 22:23 توسط ژورناليسم »

نمی دانم که تا کنون آن را خوانده بوديد يا نه ؟ اما به هر حال اين خبر در وبلاگ خبرنامهمنتشر شده است.ديشب تعدادی از دوستان عزيزم با من تماس گرفته و جويای احوال شدند و انتشار اين مطلب را به من اطلاع دادند.
لازم است پيرو انتشار اين مطلب نکاتی را به اطلاع خوانندگان خوب وبلاگ روزنامه نگاران جوان برسانم:
۱)متاسفانه به خاطر مشکلی که برای رايانه اينجانب رخ داده و برنامه ويندوز آن دچار مشکل شده است چند روزی امکان اتصال به شبکه و به روز کردن مطالب را نداشتم که اين ماجرا باعث شد تا ديشب به هر ترتيب که شده آن را تا حدودی برطرف کرديم و امروز با شما هستم.
۲)راه اندازی یک وبلاگ جديد همواره برای من اتفاقی مبارک بوده است خصوصا اگر اين وبلاگ در عرصه روزنامه نگاری فعال باشد.اما آغاز کار با انتشار يک خبر دروغ اصلا زيبا نيست !اميدوارم که از اين پس وبلاگ خبرنامه مطالب جديد و بهتری را به همگان عرضه کند. بهر حال دوست عزيز تولد وبلاگت مبارک!
۳)به جان شما اصلا خيابان سعدی سه راهی ندارد و ورود کاميون به آن ممنوع است.حداقل با کمی شناخت بيشتر نسبت به منطقه اقدام به اطلاع رسانی کنيد . خبر شما از لحاظ اصول حرفه ای دچار ایراد است .
۴)اين گونه اتفاقات اصلا زيبنده شخصيت يک روزنامه نگار نيست -البته اميدوارم بتوان اين دوست را روزنامه نگار دانست - چرا که از قديم گفته اند حرمت امامزاده را بايد متولی حفظ کند نه قاضی مرتضوی!
۵)مخلص کلام اين که هر چی می کشيم از دست اين ويندوز xpو مهندس خدابخش - پزشک رايانه مان- می کشيم .مهندس جان !اگر تا کنون تشريف فرما شده بوديد و دست رحمتی بر سر اين رايانه ما می کشيديد الان کار به نعش و نعش کشی نمی رسيد.به جان تو!
مخلص همه
حسن حسن زاده   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٦:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ آبان ،۱۳۸۱

معناي روزنامه نگاري

گفتاری از محمد قوچانی ، روزنامه نگار و سردبیر همشهری دیپلماتیک:
تصور من از معناي روزنامه نگاري ، اطلاع رساني است. اطلاع رساني در قالب هاي مختلف اعم از خبر ، تحليل و تفسير و … . اين مفهوم مرز بين روزنامه نگاري و شاخه هاي ديگر را مشخص مي كند . ژورناليسم با ادبيات فرق مي‌كند. گرچه هر دو از جنس نوشتن هستند اما شما در ادبيات تكيه بر عنصر خيال داريد . يعني به آرمان مي پردازيد. در صورتيكه دغدغه ژورناليسم واقعيت است . مرز ديگر ژورناليسم با سياست مشخص مي شود . ژورناليسم اصلاً بيان مصلحت ها نيست بر خلاف آنكه سياست خيلي به مصلحت توجه دارد .
تلقي من از ژورناليسم يك تلقي ليبرال است و معتقدم اساساً ژورناليسم زاده ليبراليسم است . در نگاه ليبرالي به ژورناليسم ما براي اخبار و اطلاعات صافي نمي گذاريم . اطلاعات بايد منتشر شود .اما در ذهن ما و در جامعه ما يك سري موانعي وجود دارد كه مانع از آن مي شود كه به آزادي مطلق عمل كنيم. براي من فرضاَ به دليل پيش فرض هايي است كه در ذهن خودم دارم.نوع سليقه اي كه به آن اعتقاد دارم.اين ها همه شخصي هستند.البته مسائل ديگر هم وجود دارد. مانند مصلحت، سانسور ، دشواري انتقال اعم از تكنيكي و سياسي . همه اين ها باعث دروازه باني خبر مي‌شود. يعني ذهن شما ، جامعه شما و توانايي شما باعث مي شوند آن ليبراليسم مطلق در روزنامه نگاري، جامه عمل نپوشد.با اينحال از نظر من، علي الاصول روزنامه نگار نبايد هيچ صافي براي خبر قرار دهد. .
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٥:٥۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٧ آبان ،۱۳۸۱

سبك خبر نويسي در اينترنت

خبر نويسي براي يوزنت(Usenet)هشت شرط مهم دارد که رعایت کردن آنها زیاد هم سخت نیست. امروزه عامل زمان و هزينه در شبكه هاي كامپيوتري هم حرف اول را مي زند .اين نوع خبرنويسي الكترونيك آنقدر اقتصادي شده كه حالا يك فرهنگ ويژه هم براي آن در بازار اينترنت عرضه شده است.
در گروههاي اينترنت ،سبك خبر نويسي به شكل زير تعریف شده است.
1-پايين تر از سطح سواد خواننده بنويسيد. افراد عادي درامريكا از سطح سواد كلاس پنجم برخوردارند ( 11ساله) . سطح سواد افراد حرفه اي در آمريكا بطور ميانگين به ديپلم مي رسد( 18 ساله ها).
2-از پاراگراف هاي كوتاه و شيرين استفاده كنيد ، اين امر به معناي خلاصه نويسي است نه رمز نويسي.
3-از فضاي سفيد در متن استفاده كنيد، فضاي سفید فضای تلف شده نيست و به وضوح مطلب كمك مي كند . يك سطر فاصله فقط يك بايت به حجم فايل مي افزايد ، اما به وضوح و درك مطلب هم كمك مي كند.
4-در انتخاب واژه ها بسيار دقيق عمل كنيد. واژه ها در اين گفتمان الكترونيك، نسبت به ساير گفتمان ها اهميت بيشتري دارند.
5-افراد صرفاً هفت مطلب را به طور همزمان درك مي كنند . اين موضوع را در پاراگراف هاي خود در نظر بگيريد.
6-از اختصارات بپرهيزيد .اگر از اختصارات استفاده كرديد حتماً آن را به طور كامل تشريح كنيد.
7-جملات مجهولي، منفي و سوالي، زمان بيشتري را از جنبه درك مطلب طلب مي كند ، از استفاده کردن از اين نوع جملات بپرهيزيد.
8-سعي كنيد اشتباه نكنيد . اينترنت يك شبكه جهاني است، ممكن است كارمندان شما، همسر يا همسايگان ، بچه ها و ديگران خبر شما را بخوانند و «گاف هاي» شما را هميشه به خاطر بسپارند.
نوشته ای از حسن شکیب زاده  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٥:٢٢ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٧ آبان ،۱۳۸۱

درخشش اعضاي كانون روزنامه نگاران هلال

بچه های كانون روزنامه نگاران هلال كه در دوره تخصصي روزنامه نگاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شركت كرده بودند موفق به اخذ گواهينامه رسمي روزنامه نگاري شدند.
ديروز با خبر شديم که نتايج امتحانات پايان دوره مركز مطالعات و تحقيقات رسانه ها اعلام شده است و ۹۵ درصد از اعضاي كانون روزنامه نگاران هلال که در دوره شرکت داشتند (از جمله خود بنده و دوستان همکارم در وبلاگ روزنامه نگاران جوان) موفق به اخذ گواهينامه رسمي روزنامه نگاري شده اند .
به همه بچه های خوب کانونُخصوصا شاگرد اول دوره (حسين طاهری) تبريک می گويم.اطلاعات بيشتر   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٥:٠٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٦ آبان ،۱۳۸۱

روزنامه نگاری مدرن

روزنامه نگاری مدرن دیگر معطوف به یک رسانه مکتوب نیست . روزنامه ها نیز دیگر به عنوان یک رسانه تک بعدی مطرح نمی شوند. عصر نوین روزنامه نگاری عصر روزنامه نگاری چند رسانه ای است.
روزنامه نگاری مدرن با استفاده صحیح و منطقی از همه رسانه ها ،می کوشد زنده تر ، تازه ترو دقیق تر باشد.
روزنامه نگاری مدرن محصول تفکر گروهی از محققان دانشکده های علوم ارتباطات دانشگاه های ایالات متحده در اواخر دهه هفتاد است و در واقع فرزند خلف روزنامه نگاری حرفه ای محسوب می شود.
تخصص گرایی ، توان عبور از خط قرمز با استفاده از رسانه های مکمل ، توجه هر چه بیشتر به جنبه های زیبایی شناسی رسانه ، سازمان بندی نوین تحریریه ها ، تدوین نظامنامه های اخلاقی ، حرفه ای و صنفی روز نامه نگاری ،بهره گیری از ابزارها و فناوری های نوو ...از مهم ترین خصوصیات روزنامه نگاری مدرن است.
امروزه حتی صحبت از پایان عمر روزنامه نگاری کاغذی است. چرا که سرعت تحولات علوم ارتباطات هیچ نوع زمانی و مکانی را نمی پذیرد.
از اواخردهه هفتاد تا به امروز ، شمار دانشگاه ها و مراکز علمی روزنامه نگاری به طرز شگفت آوری رشد داشته اند.انجمن های صنفی و آموزشی با نگاهی تیز بینانه روند توسعه روزنامه نگاری مدرن را زیر نظر دارند.
علوم دیگر از هنرهای زیبا گرفته تا جامعه شناسی و روان شناسی و از دانش های فنی گرفته تا علوم تجربی ، همه به یاری روزنامه نگاری مدرن آمده اند.
این گونه است که « ریچارد کیبل » می گوید:« روزنامه نگاری مدرن بزرگ ترین دستاورد علوم ارتباطات در سده حاضر است.»
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٤:٥۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٦ آبان ،۱۳۸۱

قشنگ ترين پل

جمله ای از مرتضى سرهنگى - سردبير دوهفته‏نامه «كمان» :
مطبوعات يكى از قشنگ‏ترين پل‏هايى است كه مردم يك جامعه را به هم مى‏رساند. اين نمادگفت‏وگو و تفاهم است، اين پل عريض محل رفت و آمد انديشه‏ها و برخورد تفاهم‏آميز آنان است. مشكل از آنجا آغاز مى‏شود كه فكر كنيم اين پل يك‏طرفه است.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٥:٢٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ،۱۳۸۱

تولدیک دوست

سه شنبه۱۴ آبان سالروز تولد دوست خوب و روز نامه نگار عزیز «حسین طاهری »است .

برای حسین عزیز که از همکاران ارزشمند وبلاگ روزنامه نگاران جوان است آرزوی بهترین لحظات را دارم.

تولدت مبارک
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٥:۱٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ،۱۳۸۱

ماه رحمت خدا

فرا رسیدن ماه خوب و بزرگ رحمت و مهربانی ماه رمضان را به همه دوستان عزیزم تبریک می گویم.


  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٥:۱٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آبان ،۱۳۸۱

خوب ديدن و خوب بيان كردن

مسعود بهنود نويسنده و روزنامه‏نگار از خوب ديدن و خوب بيان كردن به عنوان دو وظيفه اصلى روزنامه‏نگاران و خبرنگاران ياد كرد و گفت: روزنامه نبايد نقش تمامى گروههاى جامعه را ايفا كند.
او معتقد است: وظيفه ما روزنامه‏نگاران خلاصه مى‏شود به اينكه مسائل جامعه و جهان را به خوبى ببينيم و آن را به نحو شايسته و خوب بيان كنيم.
بهنود خوب ديدن را يك جنبه شخصى براى روزنامه‏نگاران دانست كه در هر فردى شدت و ضعف دارد.


  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ آبان ،۱۳۸۱

افکار عمومي

افکار عمومي بخشي از مخاطبان يک سازمان را تشکيل مي دهد اما مخاطب کيست و افکار عمومي چيست؟
مخاطب يا گيرنده پيام واژه مهم و سرنوشت سازي در عالم ارتباطات ، محسوب مي شود .يافته هاي دانشمندان ، مويد اين است که فرآيند ارتباط برچند عامل اساسي استوار است: پيام دهنده ، وسيله و ابزار انتقال پيام و پيام گيرنده . البته نبايد از نقش موانع و پارازيت هاي ارتباطي غافل بود؛ چرا که عمدتا سوتفاهم ها، تنش ها و ناسازگاري هاي محيطي حاصل فعاليت همين موانع هستند.
شايد درست تر اين باشد که هر بحثي را ابتدا از داشته هاي فرهنگي و سيره عملي بزرگان ديني و فرهنگي خود آغاز کنيم و آن گاه به دانش جهاني مراجعه داشته باشيم . حضرت اميرالمومنين علي (ع ) در نامه معروف خود به مالک اشتر نخعي مي فرمايد: بدان اي مالک ! تو را اعزام داشتم به سوي منطقه اي که در آنجا حکومت هاي متعددي پيش از تو عادلانه و يا ستمگرانه حکمراني کرده اند و مردم دقت مي کنند در رفتار تو همانند توجه و دقت تو در رفتار حکمرانان پيش از خودت ، و آنچه را که تو درباره آنها مي گفتي يا انتظار داشتي ، ديگران نيز از تو انتظار دارند و يا درباره تو مي گويند. امام خميني (ره ) به تاسي از آن امام همام به دولتمردان خود توصيه مي فرمايد که «قدرت ، ايمان شما را نگه داشته است و پشتيباني ملت . اين پشتوانه را بايد حفظش کنيد، اگر اين پشتوانه خداي نخواسته ، يک وقتي از دست ما برود، همه ما از بين خواهيم رفت و اسلام هم دستخوش يک مسائل ديگر مي شود».همان طوري که مشاهده مي کنيم بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران به افکار عمومي به عنوان يک اصل مي نگرد و حتي معتقد است «جلب نظر مردم از اموري است که لازم است ، پيامبر اکرم (ص )، جلب نظر مردم مي کرد، دنبال اين بود مردم را جلب کند».آنچه مسلم است ، اسلام به جلب نظر مردم اهميت ويژه قائل است و آن را لازمه حکومت اسلامي و اجراي احکام الهي مي داند شاهد اين مدعا خانه نشين شدن 25ساله حضرت امام علي (ع ) به دليل عدم درخواست افکار عمومياست .
در اغلب کتب علوم اجتماعي ، افکار عمومي مجموع عقايد افراد يک جامعه نسبت به موضوعي که بر زندگي آنها تاثير دارد، تعريف شده است . انديشمندان معتقدند از زماني که افکار عمومي شکل مي گيرد داراي نيرو، پويايي و حرکت مي شود که قادر به اعمال فشار است .

  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ آبان ،۱۳۸۱

روزنامه نگاری در افغانستان

کانون فرهنگی مطبوعاتی آ ينا
پس از سقوط طالبان، مردم افغانستان آرام آرام فضايی باز را تجربه ميکنند و با توجه به اينکه همواره مطبوعات آزاد و مستقل در رشد و گسترش فرهنگ هر کشوری نقش مهمی را ايفا ميکند، رضا دقتی چهره آشنای عکاسی و خبرنگاری به علت تعلق خاطر به افغانستان فعاليت ديگری را آغاز کرده است. شناخت او نسبت به مناسبات اجتماعی و مردم افغانستان پس از هفده سال فعاليت در آن منطقه موجب شده است تا "کانون فرهنگی و مطبوعاتی آينا" را پايه گذاری نمايد و درصدد است تا مطبوعاتی آزاد و مستقل به طور بنيادين در افغانستان شکل بگيرد.
با فعاليت چشمگير وی کانونی شکل گرفته است که همه روزنامه نگاران و دست اندرکاران مطبوعاتی افغانستان ميتوانند با تکيه برآن ، نظرات و انديشه های مختلف را به مردم افغانستان و جهان منعکس کنند، علاوه برآ ن همه علاقه مندان به اين رشته ميتوانند درا ين کانون به فرا گيری رشته های مختلف روزنامه نگاری از جمله تهيه خبر، گزارش نويسی، شيوه مصاحبه گری، نقد سياسی و ادبی، گزارشهای هنری و ورزشی با استانداردهای جهانی بپردازند. از طرفی کلاسهای آموزش تکنيک های مختلف مربوط به مطبوعات همچون عکاسی، فيلم برداری و مونتاژ، صفحه آرايی، کامپيوتر، چاپ، صدابرداری برای سا لنهای راديو و ويديو کنفرا نس و...درحال شکل گيری است.
تأمين مربی و برنامه ريزی های اين امر توسط رضا دقتی با حمايتهای UNESCO و " سازمان خبرنگاران بدون مرز" انجام ميگيرد و ساختمانی با پيش بينی های لازم برای يک کانون فرهنگی کامل در حال ساز و کار ميباشد که دارای سالنهای مختلف از جمله سالن کنفرانس و سالن راديو و اتاقهای کارمختلف برای تأمين چاپ و نشر روزنامه و مجله و کلاسهای آموزشی در همه سطوح رشته روزنامه نگاری خواهد بود.
در حال حاضر اين کانون با چهار نشريه و يک خبرگزاری ، خانواده مطبوعات افغانستان را تشکيل ميدهد:
1. Kabul Weekly ، هفته نامه کابل ، اولين هفته نامه مستقل پس ازطالبان با تيراژچهارهزار نسخه، تأسيس دوباره: 24 ژانويه ‏2002
2. Malalai ، مَلالی ، اولين مجله زنان با تيراژ 1500 نسخه، تأسيس 21 فوريه 2002 توسط خبرنگاران زن افغانی
3. Zanbil-e Gham ، زنبيل غم مجله کاريکاتور (که درزمان طالبان به طورمخفيانه منتشر ميشد) با تيراژ 500 نسخه، ، تأسيس دوباره: اول فوريه ‏2002
4. Seerat ، سيرت، در مورد مسايل زنان که توسط گروهی از روزنامه نگاران افغانی در دسامبر 2001 تأسيس و منتشر ميشود.
5. Aria Press ، آريا پرس ، اولين آ ژانس مستقل مطبوعاتی افغانستان که در حال تأسيس است.
از فعاليتهای ديگر کانون ميتوان چهار پروژه زير را نام برد:
1. آريانا فيلم: بيش از هزار ساعت فيلم در مورد مقاومت مردم افغانستان در15 سال اخيربه همت اين کانون در حال جمع آوری و آرشيو ميباشد.
2. پروژه نوروز: به مناسبت عيد نوروز، يک گروه فيلم برداری افغان با سيستم فيلم برداری ديجيتال و آخرين دستاوردهای تکنولوژی دراين رشته آ شنا و آموزش داده ميشوند.
3. روزنامه فرانسوی زبان : به ياری افرادی که زبان فرانسه ميدانند، کانون در حال انتشار روزنامه ای به زبان فرانسه است.
4. سينمای سيار (کاروان دانش) ، توليد و پخش فيلم های آموزشی در شهرها و روستاهای مختلف کشور افغانستان را به عهده دارد.
برای اطلاعات بيشترراجع به آينا به آدرس http://www.ainaworld.org وآ شنايی با رضا دقتی به آدرس http://www.webistan.com مراجعه نمائيد.

  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸۱

گاف‏هاى مطبوعاتى‏

شمار "گاف‏هاى مطبوعاتى" در سالهاى اخير "از عدد حاجت" فراتر رفته و گردآورى آنها بسيار وقت‏گير شده است.
سخن درباره عنوان (تيتر) و سرخبر (ليد) نيست كار به جاهاى باريك‏تر كشيده است. بيشتر....
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸۱

محكوميت هفته نامه حديث قزوين

هفته نامه حديث قزوين تا اول فروردين ماه سال 82 ممنوع التوزيع و انتشار شد .
”نقي افشار“ ، صاحب امتياز و مدير مسئول هفته نامه حديث قزوين در آخرين جلسه دادگاه به اتهامات وارده پاسخ داد.
در اين جلسه هيات منصفه مطبوعات در مورد فعاليت تبليغي اين هفته نامه به نفع گروههاي غير قانوني ، تضعيف اركان نظام، مسئولان و نهادهاي انقلاب اسلامي، اهانت به علماء و تشويق اذهان عمومي متهم را گناهنكار تشخيص داد.
دادگاه نيز بر اساس مستندات 500 ، 609 و 698 قانون مجازات اسلامي ، اين هفته نامه را به پرداخت 7 ميليون ريال جزاي نقدي و ممنوعيت از انتشار و توزيع تا تاريخ 1/1/82 محكوم كرد.
گفتني است : راي صادره ظرف 20 روز قابل تجديد نظر مي باشد.   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ،۱۳۸۱

يک سايت جالب

دوستان عزيزی که تمايل به ديدن صفحات اول روزنامه های معروف دنيا دارند برای ديدن آنها می توانند به سايت زير مراجعه کرده و باانتخاب بخش(today,s frontpage) بر حسب منطقه انتشار روزنامه مد نظر خود را ببابند.

www.newseum.org   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ،۱۳۸۱

يك تجربه(۲)

آيا مصاحبه شونده حق دارد مصاحبه خود را پس از تنظيم و قبل از چاپ بخواند ؟
بحث حقوق مصاحبه شونده از جمله مسايلي است كه هنوز روزنامه نگاران بر آن به نتيجه مشترك و قاطعي نرسيده اند. از مهمترين مباحث مورد مجادله اين است كه آيا مصاحبه شونده حق دارد مصاحبه خود را پس از تنظيم و قبل از چاپ در نشريه مطالعه بازبيني كند.
حتماً خيلي از شما هنگامي كه مصاحبه خود را به پايان برده ايد اين جمله را از مصاحبه شونده شنيده ايد : «اگر امكان دارد پس از تنظيم مصاحبه يك نسخه از آن را براي من ارسال كنيد.»
پاسخ ما در اين هنگام چه بايد باشد ؟ از نظر اصول حرفه اي بايد پاسخ دهيم :» متاسفانه قادر به اين كار نيستم . مطمئناً شما هنگامي كه حاضر به مصاحبه با ما شديد، به ما اعتماد هم داريد. بنابراين مطمئن باشيد كه در مصاحبه شما تحريفي صورت نمي گيرد.»
با اين حال ما واقعاً نمي توانيم قول دهيم كه مصاحبه چاپ شده ، همان باشد كه مورد پسند مصاحبه شونده است. اصول حرفه اي به ما مي گويد كه مصاحبه شونده حق دارد در صورت احساس تحريف يا برداشت نادرست از متن مصاحبه به مراجع صالحه شكايت كند و قضيه در دادگاه روشن و شفاف شود.
با اين حال برخي از روزنامه نگاران معتقدند از آن جايي كه تبديل يك گفتگوي شفاهي به كتبي، به خودی خود تغييراتي را در ساختار يك مصاحبه ايجاد مي كند ، بايد مصاحبه شونده از اين تغيير ساختار مطلع شود اما اجازه ندارد ما را به حذف بخشي از مصاحبه كه در جريان گفتگو ، بر زبان آورده و يا اضافه كردن توضيحي كه در مصاحبه اصلي نيامده ، وادار سازد.
عادتي كه معمولاً مصاحبه شوندگان پس از بازبيني مصاحبه تنظيم شده خود به آن دچارند همين كاستن و افزودن هاست.
اين نكته را به خاطر داشته باشيد كه مصاحبه بايد پس از چاپ نشريه براي مصاحبه هم تازه و غير تكراري باشد.
پس اين جمله جادويي يادتان نرود : «مطمئناً شما به ما اعتقاد داشته ايد كه حاضر به اين گفتگو شده ايد، مطمئن باشيد كه ما به اعتقاد شما ، احترام مي گذاريم.»
اگر واقعاً قصد نداريد كه مصاحبه را پس از تنظيم براي مصاحبه شونده بفرستيد سعي كنيد مصاحبه شونده را در همان پايان مصاحبه به اين امر قانع كنيد. مصاحبه شونده هم چون معمولاً پس از يك مصاحبه طولاني خسته شده است به احتمال زياد از اصرار بيشتر خودداري خواهد كرد.


  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آبان ،۱۳۸۱

روزنامه سايبر: يک روزنامه هميشه زنده

"مزيت اول فضاي سايبر، ميزان انعطاف بالاست . در هر لحظه مي توانيد تغييرات لازم را اجرا کنيد و با فضايي خشک طرف نيستيد. از طرف ديگر، در روزنامه نگاري سايبر يک جمع محدود براي يک جمع گسترده مطلب توليد نمي کنند، بلکه جمع گسترده براي يک جمع گسترده توليد مطلب مي کنند. اين بزرگترين اتفاق اين فضاست . در يک شبکه تلويزيوني يا تحريريه يک روزنامه که براي يک کشور توليد مطلب مي کنند، جمع کوچکي مشغولند؛ اما در فضاي سايبر؛ هر فرد خود يک سردبير است . دروبلاگ ها اين مساله خود را بيشتر نشان مي دهد که با فشردن دکمه post publish يک صفحه به ادبيات جهان سايبر اضافه مي شود. همه چيز در فضاي يک ماوس پد شکل مي گيرد و همان ماوس پد به اندازه يک دنيا گسترده مي شود. از طرف ديگر به علت وجود ابرمتن (hypertext) در دنياي سايبر، امکان دسترسي به ادبيات يک لغت با کليک روي آن وجود دارد. چاپ براساس تقاضا نيز نشانه برتري دنياي سايبر است . يعني اين جور نيست که يک کتاب براي همه چاپ شود؛ بلکه هر فرد بنا به تقاضا مي تواند کتاب خاص خود را داشته باشد. محصول نهايي روزنامه نگاري سايبر مي تواند روزنامه نگاري عمومي باشد".
به نقل از وبلاگدات   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

نحوه روايت

در روزنامه نگاري و ارتباطات بحثي وجود دارد كه به آن نحوه روايت (narration) مي گويند . در اين حوزه مقولاتي مثل چگونگي معنا سازي رسانه اي , نحوه در برگيري معاني ويا مقولاتي چون چگونگي شكل دهي به اذهان و همچنين مداخله رسانه ها در ساخت واقعيت هاي اجتماعي طرف توجه قرار مي گيرد . يك مثال :
رسانه هاي غربي در جريان حمله به يوگسلاوي با پوشش وسيع خبري , ميله سويچ را قصاب بالكان - حوزه اي به مراتب وسيعتر از يوگسلاوي - معرفي مي كردند.
رسانه هاي يوگسلاوي درجريان همان حمله با پوشش اندك خبري , ميله سويچ را آخرين دژ كمونيسم در برابر امپرياليسم معرفي مي كردند.
حالا پرسش اين است كه اگر پوشش خبري طرفين يكسان مي بود , كدام نحوه روايت برافكار مخاطبان اين رويداد واحد, غلبه مي كرد .
سايت خبري - آموزشي FAIR در يك يادداشت , نحوه روايت رسانه اي آمريكا عليه عراق را , وارونه كرده است , به اين معنا كه در اين يادداشت ,نحوه روايت رسانه اي آمريكا از سوي يك كشور فرضي عليه خود آمريكا به كار گرفته شده است , البته اين كشوركه نويسنده يادداشت از آن با عنوان كشور QARI ياد مي كند چندان هم فرضي نيست و كافي است شما آنرا وارونه بخوانيد : IRAQ
اين يادداشت براي روزنامه نگاران و دانشجويان رشته ارتباطات درس هاي فراواني در زمينه نحوه روايت در بر دارد .به نقل از وبلاگدات   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

متن کامل آيين نامه اجرايی قانون مطبوعات

هيئت وزيران در جلسه مورخ ۱۷/۶/۱۳۸۱ بنا به پيشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و به استناد ماده ۴۷ اصلاحي قانون مطبوعات مصوب ۱۳۷۹ ، آيين نامه اجرايي قانون مطبوعات مصوب 1364 و اصلاحات بعدي آن را تصويب کرده است.
متن کامل ا ين آيين نامه   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

گذارها در خبرنویسی

یکی از مهمترین مهارت های خبر نویسی استفاده از گذارها(transition) است. گذارها عبارت ها و پاراگراف هایی می باشند که استخوان بندی خبر را محکم می کنند و به تعبیر دیگری سیمان خبرها هستند.
در میان انواع گذارها مهمترین آنها گذار از لید خبر به پاراگراف دوم خبر است .اگر خواننده ماهی و تیتر قلاب صید است گذار به پاراگراف دوم حکم کشیدن قلاب را دارد.در حقیقت گذارها خواننده را از یک واقعیت به واقعیت دیگر از یک مکان به مکان دیگر واز یک زمان به زمان دیگر می کشانند.
گذارها عناصر جدانشدنی اخبار و حلقه های رابط بین پارا گراف های خبر هستندکه البته هر اندازه طبیعی تر جلوه کنند و با حداقل توجه توام باشند مطلوب تر خواهد بود .اغلب ویراستاران بر این اساس خواهان کاربرد گذارهای آرام و نامحسوس (Unobtrusive)می باشند.
نمونه هایی از گذار های رایج در خبر نویسی عبارتند لز :
علاوه بر این - افزون بر این - ضمنا - اما- به این ترتیب - به علاوه - در همین حال - همچنین - گفتنی است- در پایان- با این همه - لازم به یادآوری است - بالاخره و... .
برداشت آزاد از کتاب:
خبر نویسی -شکرخواه یونس - چاپ پنجم - تهران- 1379 - مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها - ص 42و43


  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

مفهوم دروازه باني در وبلاگ

دروازه باني در چند سطح صورت مي گيرد:
سطح سازماني : كه در آن سازمان توليد كننده اطلاعات ( مثلا يك روزنامه ) بر توليد نهايي تاثير مي گذارد و به ديگر سخن به توليد نهايي شكل دلخواه خودش را مي دهد
سطح ميثاق ها : ميثاق ها ( conventions) در واقع همان مشي و مرام رسانه ها هستند . مثلا ميثاق انتشار وال استريت ژورنال ، انتشار اخبار اقتصادي است نه اخبار فرهنگي يا ورزشي . پس بنا براين ميثاق ها هم در دروازه باني اطلاعات نقش ايفا مي كنند .
سطح فردي :تخصص هاي افراد هم از عوامل دروازه باني است . به عنوان مثال اگر يك متخصص امور برزيل مسئول اخبار حوزه آمريكاي لاتين در سرويس خارجي يك روزنامه باشد ، بي ترديد همين تخصص باعث مي شود كه به اخبار برزيل سهم بيشتري داده شود يا اينكه بيشتر از اخبار ساير كشورهاي آمريكاي لاتين طرف توجه قرار گيرد .
وبلاگ ها از دروازه باني سطح اول و دوم مصون هستند . اما سطح سوم دروازه باني درباره آنها صدق مي كند .
به نقل از وبلاگ دات   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

ما در سرآغاز كاريم

جمله ای از استاد دوست داشتنی و روزنامه نگار ارزشمند آقای دکتر قاضی زاذه در گفتگو با کتاب هفته:
"چرا پايان؟ ما در سرآغاز كاريم. بهترين كارهاى مطبوعاتى هنوز منتشر نشده‏اند. بچه‏هاى امروز و فردا آن كارهارا خواهند آفريد
و... فردا،از آخر امروز آغاز مى‏شود و پايان، آغازى ديگر است"
هر کجا هست خدایا به سلامت دارش
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

روزنامه نگاری الکترونیک

دکتر شکر خواه در وبلاگ معروف خود«دات»به سوالات روزنامه نگاران درباره روزنامه نگاری الکترونیک پاسخ داده است که برای اطلاع دوستان متن آن را تقدیم می کنیم.
× تفاوت روزنامه الكترونيكي با روزنامه نوشتاري ؟
روزنامه الكترونيكي با روزنامه نوشتاري از نظر تاثير گذاري محتوايي يكسان است ، اما از جنبه دامنه تاپير گذاري ، روزنامه الكترونيك قطعامخاطبان بيشتري را تحت پوشش مي گيرد
× تفاوتهاي تكنيكي اين دو نوع روزنامه نگاري ؟
تفاوتهاي تكنيكي اين دو نوع روزنامه نگاري آنقدر زياد است كه الان كالج هاي آموزش روزنامه نگاري سنتي را دچار نگراني كرده است . اين كالج ها به دنبال طراحي واحد هاي جديد در عرصه روزنامه نگاري ديجيتال هستند .البته اصلا نمي توان به اين پرسش در چند سطر پاسخ داد ، فقط مي توانم بگويم كه در روزنامه نگاري ديجيتال ، هم نوع مخاطبان و هم نوع نوشتن فرق مي كند .
× ابزارهاي روزنامه نگاري الكترونيك ؟
اين امر بسته به نوع روزنامه اي است كه شما مي خواهيد طراحي كنيد ، راه اندازي چنين روزنامه اي اگر بخواهد يك وبلاگ شخصي باشد مستلزم داشتن يك كامپيوتر ، يك خط تلفن و يك مودم است ، به علاوه آ شنايي با فوت وفن هاي رجيستركردن يك وبلاگ و همينطور دانستن زبان اچ تي ام ال و كمي ذوق نوشتن و داشتن حرفهايي براي گفتن . اگر سطح توقع شما از يك سايت چيزي در حد مثلا سايت خبري سي ان ان باشد ، خوب جهت اطلاع شما عرض مي كنم كه سي ان ان به غير از كادر تحريريه فقط 350 نيروي انفورماتيسيت دارد و سخت افزارها هم كه جاي خود را دارند .
× تفاوت روزنامه سايبر با روزنامه الكترونيك ؟
روزنامه سايبر با نسخه الكترونيك يك روزنامه از زمين تا آسمان فرق دارند ، دومي همان نسخه نوشتاري است كه به نسخه ديجيتال تبديل مي شود ، ولي روزنامه سایبريك
روزنامه تمام عيار با كادر مستقل است كه مدام بايد به روز شود.
× آمار روزنامه هاي اينترنتي ؟
امار دقيقي در اين زمينه وجود ندارد ، ولي به هر حال آنهايي كه وبلاگ ها را مي نويسند بايد جزو پاهاي ثابت سايبر ژورناليسم به حساب آورد ضمن اينكه اين رقم لحظه به لحظه تغيير مي كند مثل كاربران خود اينترنت كه نمي توان رقم دقيقي از آنها ارايه داد. الان كاربران اينترنت از مرز 500 ميليون نفر عبور كرده اند.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

وبلاگ حاج اقا شکیب

ما یک حاج اقا شکیب داریم که خیلی دوستش داریم و کار مطبوعاتی را با ایشان در مینودر اغاز کردیم .حاج آقا شکیب از روز نامه نگاران قدیمی است که نزدیک به ۳۰ سال است که در عرصه مطبوعات فعالیت می کند.حاجی به تازگی وبلاگی به نام (فار) باز کرده و مطالب جالبی در ان ارایه می دهد.
از دوستان عزیز می خواهیم که حتما سری به این وبلاگ بزنند.
ضمنا به کسی که معنی کلمه فار را به درستی برای ما بنویسد جایزه ای نفیس !!! اعطا می کنیم .
مراجعه به وبلاگ فار   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

روزنامه نگاری رمزی و مضرات آن

ژورناليسم اشاره ای نقشی در آگاهی مردم ندارد!

دو نفر ميتوانند بر سر موضوعی خاص و مسبوق به سابقه با هم گفتگوئی خصوصی داشته باشند و دور از چشم اغيار پيرامون آن موضوع به تبادل نظر، مفاهمه و مباحثه بپردازند و يا حتي كارشان به مجادله بكشد و يا با هم معامله كنند. مثلا بر سر خريد يك جنس و يا دست يابی به يك تصميم اقتصادی و يا سياسي. چند نفر با چند نفر ديگر هم ميتوانند مسائل فيمابيني داشته باشند كه به مناسبتهائی در باره اين مسائل با هم تماس گرفته، ديدار كرده و گفتگو كنند. مثلا اعضای هيات مديره دو موسسه و يا اعضای رهبری دو سازمان سياسي. از آنجا كه موضوعات مطرح در اين نوع گفتگوها و ديدارها اختصاصي، مسبوق به سابقه و مسئلهای درونياست و شخصيتهای جديدی ورود به آن نكردهاند، لغات، اصطلاحات و اشارات مطرح در آنها نيازمند توضيح، صراحت، روشنگوئي و يادآوری و يا تكرار نامها و شخصيتها نيست. چه آن دو نفر و چه اين چند نفر ميدانند بحث بر سر چی و كياست و از اتلاف وقت بايد جلوگيري كرد، مگر آنكه كار به اختلاف حقوقی و سياسي ختم شود كه در اين صورت شرح ماجرا با ذكر دقيق اسامی و افراد بصورت پرونده حقوقی به دادگاه برده ميشود و يا بصورت گزارشی كتبی تسليم مجمع عمومي، جلسات عمومی حزبی و سازمانی شده و يا حتی در مطبوعات منتشر ميشود تا ديگران هم در جريان قرارگرفته و قضاوت كنند؛ چه حقوقی و چه اجتماعي. آيا چنين شيوهای ميتواند مبنای كار افشاگری و گسترش آگاهی در ميان توده مردم و يا محور كار ژورناليستی و روزنامهنگاری هم قرار گيرد؟ با قاطعيت ميتوان گفت خير! دليل و برهان چنداني برای اين پاسخ قاطع لازم نيست:
۱)اگر مردم ميدانستند و آگاهی كامل داشتند، ديگر چه نيازی به روشنگری و آگاه سازی بود؟
۲)هيچ نشريه و هيچ روزنامه نگاري(اعم از آنكه مقاله نويس باشد و يا گزارش نويس و يا حتی خبر آور و خبر نويس) حق ندارد با اين تصور كه خوانندگانش در جريان مسائل پيشتر مطرح شده هستند مطلبي را در يك نشريه خبری و يا گزارشی منتشر كند، چرا كه مبنای كار روزنامه نگاری آنست كه هر صبح و يا هر غروب كسانی برای نخستين بار آن نشريه و يا آن روزنامه را خريده و سرگرم مطالعه آن شدهاند. بنابراين استدلال، آن خواننده و خريدار جديد نشريه و يا روزنامه مفروض با خواندن هر خبر و گزارشی بايد در جريان كليات گذشته نيز قرار گيرد تا بتواند موضوع مورد علاقه خود را در همان نشريه و يا نشريات ديگر در روزهای ديگر دنبال كند. غفلت نسبت به اين اصل خدشه ناپذير كار روزنامه نگاري، يعنی اهميت ندادن به اصل حياتی ديگری بنام "تيراژ" و افزايش تعداد خواننده و خريد. غفلت نسبت به اين اصول شناخته شده كار روزنامه نگاري و يا "ارتباط جمعي" وقتی فاجعه بار تر ميشود كه ميزان و تعداد اشارات گُنگ و نا مفهوم در يك نشريه و يا حتی وسائل ارتباط جمعی صوتی و تصويری چنان افزون شود، كه كشف مقصود نويسنده و هدف نگارش يك موضوع و حدس پيرامون هويتها و اسامی نقطه چين و يا اشارات مكرر و نامفهوم از حوصله خارج و خسته كننده شود. چنان خسته كننده كه خواننده و يا شنونده قيد موضوع را زده و ذهن خود را با حدسيات مختلف خسته نكند و به همان ميزان آگاهي قبلی خود از يك موضوع بسنده كند! در اين صورت نه نويسنده به هدف خود كه برقراری پل ارتباط بين آگاهی خويش و مخاطبين است رسيده و نه منتشر كننده آن روزنامه و يا نشريه در كسب تيراژ و خواننده بيشتر موفق بودهاست. اين نتيجه ای عام برای تمام وسائل ارتباط جمعي است و به همين دليل در جهان ارتباطات امروز، همای تيراژ و افزايش مخاطبين بر سر آن روزنامه، نشريه، راديو و تلويزيونی مي نشيند كه يك گام از رقيب خود در صريح گوئي، ساده نويسی و ارتباط برقرار كردن با مخاطبين جلوتر باشد. با اين مقدمه، ميتوان پرسيد روزنامه نگاری و خبررسانی سالهای اخير در ايران -حتی با در نظر داشت قيود سانسور حكومتي- تا چه ميزان به اين اصول پايبند بودهاند؟
۱)گزارشها و اخباری كه درايران منتشر ميشوند(اعم از تصويري، صوتی و يا مكتوبي)، بويژه هنگامی كه ترجمه و يا نقل قولی از يك رسانه داخلی و يا خارجی ديگر منتشر ميشود، چنان آلوده به تفسيرها و برداشتهای شخصی اضافه شده به آنها و يا متاثر از تبليغات و ديدگاههای حكومتي اند كه بدشواری خواننده و يا شنونده ميتواند اصل موضوع را از ميان مطالب اضافه شده بر آن مطلب منتشر شده و يا گزارش پخش شده تشخيص دهد. اين شيوه بويژه در مطبوعات و رسانههاي وابسته و يا متمايل به جناح راست، شيوهاي حاكم است و به همين دليل نيز اعتبار و ارزشي برای مطالب منتشر شده در آنها و يا پخش شده از سوی آنها نميتوان قائل بود و برای مهمترين موضوعاتی كه آنها مطرح ميكنند، اغلب بايد كوشيد به منابع اصلی دسترسی پيدا كرد. از جمله دلائل بي اعتباری وسائل ارتباط جمعی متعلق به جناح راست را ميتوان در همين شيوه برخورد با امر اطلاع رسانی جستجو كرد. شيوهای آلوده به تهمت، صفات اضافه شده به اسامی و عناوين، افترا، انتشار گزينشي اخبار و اظهار نظرها، خبر مهم را كوچك جلوه دادن و خبر بي اهميت را برجسته كردن و... سقوط اعتبار و تيراژ، آشكارترين نتيجه ايست كه اين شيوه كار تبليغاتی و يا اطلاع رسانی براي نشريات و رسانههای وابسته به جناح راست به همراه آورده است. شمار برگشتي های روزنامه كيهان و رسالت از روی دكه های روزنامه فروشي و دوباره خمير شدن آنها و يا تبديل آنها به يگانه روزنامه های مجاز در زندان ها و يا داخل هواپيماهاو... خود بيانگر آن نتيجه ايست كه از جمله به دليل بي اعتنائی به اصول حرفهای حاصل شده است.
۲)در كنار آن ضعف بزرگ رسانه های متعلق به جناح راست در جمهوری اسلامي، از بيان ضعف بزرگ نشريات متعلق به جناح طرفدار اصلاحات نيز بايد ياد كرد و آن نيست مگر رشد ژورناليسم اشارهای در اين نشريات. درتمامی گزارشها، اخبار و مقالات اين روزنامهها، اندك خواننده ای ميتواند معنای اشارات و اصطلاحات را حدس نزديك به واقعيت بزند. اين امر چنان با سرشت مقالات، گزارشها و اخبار اين نشريات عجين شده كه شايد در آينده، همين نشريات ناچار شوند يك ستون از هر شماره خود را اختصاص به جدول رمز گشائی مقالات و گزارشها و اخبار بدهند. اين شيوه نگارش نه تنها اخبار و گزارشها، بلكه تفسيرهای اجتماعی را هم شامل شده است. آخرين نمونه اين شيوه نگارش مقاله ايست كه آقای علوي تبار در باره آرايش نيروها در جبهه مخالف اصلاحات، در "روزنت" امروز(سايت اينترنتي) نوشته است. نوشته اي كه حتی مي توانست مشمول ممنوعيت های حكومتي و پاره ای ملاحظات سانسوری هم نشود، چرا كه خبر و افشاگری نيست، اما ژورناليسم اشاره اي چنان در جبهه اصلاحات جا افتاده است، كه تفسيرهای اجتماعی و تحليلهايی از اينگونه را هم شامل شده است! چنانكه سه ضلع يك مثلث فرضی در جبهه راست را هم شامل شده است. از آنجا كه اين تفسير همچنان روی سايت مذكور است و ميتوان بسرعت به يك نمونه دست يافت، آن را ذكر كرديم. اين شيوه نوشتن ميتواند شيوه نگارش يك گزارش درون سازمانی باشد و يا حتی مكالمه و مكاتبه بين ايشان و اميرمحبيان سرمقاله نويس روزنامه رسالت و تئوريسين جناح راست، اما نميتواند مقاله و يا تفسيری برای روشنگری و آگاه سازي مردم باشد. ايشان ميتواند به محبيان تلفن كرده و همين مسائل را با همين برداشتها و اصطلاحات را بعنوان انديشه های جديد خود با وی در ميان بگذارد و از آنجا كه محبيان هم درجريان امور است خيلی آسان منظور علوي تبار را متوجه شده و به روسای خود گزارش اين مكالمه تلفنی را خواهد داد؛ نام اين گفتگو و تماس تلفنی همه چيز ميتواند باشد، اما چاپ و انتشار آن تفسيری مطبوعاتي، با هدف روشنگري سياسی برای مردم نيست؛ يك بحث درونی است، از آن جمله بحثهائی كه درابتدای اين نوشته و بعنوان بحثها و گفتگوهای درونی و غير ژورناليستی از آنها ياد شد. حيرت آور آنكه نشريات و روزنامه هاي جبهه مقابل كمتر به اين ضعف روزنامهها و نشريات جبهه اصلاحات آلوده اند!
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

تاثيرات حضور اينترنت در ايران

اگر بخواهيم به يك بررسی اجمالی پيرامون تاثيرات حضور اينترنت در ايران به مدت يكسال بپردازيم، تنها كافی است نگاهی به نسبت ميان خود در ميان اين 365 روز بيندازيم؛ اما اگر بخواهيم مفصلاً به اين مسئله بينديشيم، لازم است چندين فاكتور را در نظر بگيريم. فاكتورهايی مانند آنها كه در پی میآيد:
اگر سال گذشته تنها چند سايت معدود بودند كه به اطلاعرسانی فارسی بر روی اينترنت میپرداختند، امروز ديگر اينگونه نيست؛ يكسال پيش، شايد نفس حضور يك سايت خبری بر روی اينترنت بسيار دارای اهميت بود، و يا حضور شركت توليد كننده پوشاك بر روی دنيای مجازی يك غنيمت محسوب میشد، اما اكنون چگونگی اين حضور مهم است، چنانكه اين مسئله در ميان سايتهای فارسی بسيار جا افتاده است كه علاوه بر عرضه محتوا، چگونگی آن و همچنين امكانات فنی جانبی آن سايتها نيز دارای اهميت است. سايتهای ايرانی-از تفريحی گرفته تا خبری و تبليغاتی- همه و همه مشمول چنين تغييراتی شدهاند. كاربران نيز ديگر به هر سايتی اقبال نشان نمیدهند، بلكه از ميان سايتهای ايرانی بیشمار، شايد تنها تعداد انگشتشماری كاملاً شناخته شده هستند . آنهايی كه اعتبار خود را اكثراً از سال پيش كسب كردهاند، هنوز هم به كار خود ادامه میدهند، حتی اگرچه هنوز به درآمد چندانی نرسيدهاند، و گمان میرود عدم گسترش كيفی اين سايتها بيشتر به همين مسئله برمیگردد. ساختار نيافتن اين سايتها، حرفهای شدن آنها را به تاخير انداخته است. تعداد مديران آنها به زحمت از دو يا سه نفر تجاوز میكند، و درصد بسيار كمی از آنها در يك روز بيش از يك بار بهروز میشوند. به تمام اين كاستیها، عدم وجود يك سازمان تبليغاتی برای سايتها را نيز بايد متذكر شد، مركزی كه اگر امروزه وجود میداشت، میتوانست در نبود كارت اعتباری در ايران نقش زيادی را برای تامين درآمد سايتها و در نتيجه گسترش آنها فراهم كند. مشكل ديگر سايتهای ايرانی نيز كه اگرچه در سال پيش جدیتر گرفته شد اما هنوز برطرف نشده است و مشكلات خودش را دارد، مسئله تبليغات برای معرفی سايت است . برخی از اين سايتها تلاش میكنند از طريق نشريات به معرفی خود بپردازند و يا حتی برخی از آنها در سال گذشته به تبليغات ديواری در خيابانها پناه آوردند . اما آنچه به نظر میرسيد اين بود كه اكثر اين سايتهای تبليغشده، اندكی پيش از راهاندازی سايت به تبليغ پايگاه خود میپرداختند و اين عين ضد تبليغ بود.
در كنار كيفيت سايتهای ايرانی، مسئلهای كه برای بسياری در درجات نخست اهميت قرار دارد، مسئله اتصال به اينترنت است. اگر به بررسی وضعيت اتصال به اينترنت بخواهيم بپردازيم، شايد واژه «هيچ» در مقابل مقدار پيشرفت، كلمه گويايی باشد. سالی كه با جنجال كافینتها و تلفنهای اينترنتی آغاز میشود و با تصويب آييننامه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ميانه میرسد و با بلاتكليفی خدماتدهندگان و كاربران به پايان میرسد، نمیتواند چندان نويد دهنده يكسال با دسترسیهای بهتر اينترنت باشد. سالی كه در آن بتوانيم برای نخستين بار بر روی اينترنت تصاوير ويدئويی را با سرعتی مناسب ببينيم، انتظار كاربران است. كاربران در ايران انتظار سالی را میكشند كه بتوانند برای دسترسی به اينترنت برای 3 ماه هم كه شده برنامهريزی كرده و مطمئن باشند تا اين مدت میتوانند از اين سرويس هر روزه استفاده كنند. توقع كنونی كاربران در ايران حتی كاهش قيمتها نيست بلكه تنها افزايش كيفيت دسترسیها در حد معمول است.
در كنار اين مسائل، آنچه در سال گذشته مورد بحث فراوان قرار گرفته است، انواعی از روزنامهنگاری است كه درحال رواج يافتن است. نوع مجازی آن، روزنامهنگاری آنلاين و نوع حقيقیاش را روزنامهنگاری سرويس اينترنت رسانهها میتوان نامگذاری كرد. نوع نخست آن را میتوان به تولد نوزادی تشبيه كرد كه اكنون در يكسالگی به حرف آمده است و زبان به سخن گشوده . نوعی روزنامهنگاری كه در حال حاضر با طرح ايدههای تازه كه حتی برخی از آنان در ميان روزنامهنگاری آنلاين دنيا جايی ندارند، توانسته تا حدی نوع بومی را برگزيند و موفق هم باشد. نوع دوم نيز با گسترش صفحات اينترنت روزنامهها و مجلات، اكنون بال و پر گرفته و شاخههای تازهای در خود بوجود آورده است. شايد وجود روزنامهنگارانی در اين شاخه كه تنها به يكی از زيرمجموعههای آن میپردازند، بتواند خود گويای تثبيت چنين شاخهای از روزنامهنگاری در ايران باشد. گسترش صفحات اينترنت روزنامهها و مجلات عمومی ايرانی، مجالی فراهم میآورد تا بتوان از مسائل گوناگون اينترنت سخن گفت كه نمونه بارز آن بحثهای فراوان رسانهای است كه حول مسائل پيرامونی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شكل گرفت.
در دنيايی كه اينترنت، نورسانه آن است و همچنان روزبهروز گستردهتر و عظيمتر میشود، بايد رشد پيشرفت را چنان تنظيم كنيم كه از قافله عقب نمانيم. در سالی كه گذشت، اگرچه در مقايسه با سالهای پيشيناش شاهد تغييرات و پيشرفت غيرقابل پيشبينی بوديم، اما بايد چنان باشد كه در مقايسه با سال پس از آن چندان به حساب نيايد. اگر بكوشيم .

مقاله ای از نیما نادری
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

یک تجربه(۱)

اول به روابط عمومی ها زنگ نزنید !
این تجربه مخصوص خبر نگارانی است که همیشه از برخورد بی تفاوت و سرد روابط عمومی ها هنگام تماس تلفنی برای کسب خبر از نهادها و ساز مان ها عصبانی می شوند .
چاره کار ساده است !
هیچ وقت و به هیچ عنوان برای کسب خبر از نهادها و ساز مان ها ابتدا با روابط عمومی تماس نگیرید .کافی است با دفتر بالا ترین مقام مسئول آن نهاد ارتباط تلفنی برقرار کرده و پس از معرفی کامل خودتان و اعلام موضوع خبر یا گزارش از مسئول دفتر بخواهید شما را در این زمینه یاری کند .
در 95 در صد این مواقع مسئول دفتر شماره تلفن مسئول مستقیم و آگاه به موضوع را به شما می دهد .
حتما و حتما نام کامل مسئول دفتر را بپر سید تا بتوانید در هنگام تماس با مسئول مستقیم موضمع مورد نظر از این جمله جادویی استفاذه کنید :"من در این رابطه با آقای فلانی صحبت کرده و ایشان شما را به من معرفی کردند ."
مطمئن باشید با این شیوه دیگر مجبور به تحمل ناز های مسئول روابظ عمومی نخواهید بود .
توضیح :سعی کنید این تجربه پیش خودتان بماند.

  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱

ما کيستيم

به نام آفزيدگار قلم
اما شرح حال وبلاگی که شما هم اکنون در آن بسرميبريد :
اين وبلاگ توسط جمعي از روز نامه نگاران جوان كه در يك تشكل مطبوعاتي به نام (كانون روزنامه نگاران هلال )فعاليت مي كنند راه اندازي شده است وبه ارائه مطالب آمو زشي و نقد و بررسي مسائل مطبوعاتي مي پردازد.
اميدواريم با راه اندازی اين وبلاگ گام کوچکی برای افزايش دانش خود و شما دوستان علاقمند به عرصه مطبوعات بر داريم .اميد که با نظرات ارزشمند خود ما را در اين راه تنها نگذاريد .

  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آبان ،۱۳۸۱