پدر روزنامه نگاری ايراندیروز در مراسمی با حضور مديران معاونت مطبوعاتي و نشريات علمي ـ پژوهشي كشوراز مقام علمی دکتر « کاظم معتمد نژاد »استاد برجسته روزنامه نگاری ایران تقدیر شد.
وبلاگ روزنامه نگاران جوان ضمن ارج نهادن به مقام این استاد ارزشمند و آرزوی سلامتی و بهروزی روزافزون برای ایشان برای اطلاع علاقمندان، مختصری زندگینامه این استاد فرزانه را که به حق لایق صفت « پدر روزنامه نگاری ایران » هستند منتشر می کند:
کاظم معتمد نژاد متولد ۱۳۱۳ در تهران است.وی دکترای حقوق خود را در سال ۱۳۳۹از دانشگاه تهران دریافت کرده است. او همچنین دارای مدرک دکترای علوم سیاسی ازدانشکده حقوق دانشگاه پاریس است.دکتر معتمد نژاد نخستین ایرانی است که مدرک دکترای روزنامه نگاری دریافت کرده است.ایشان دکترای روزنامه نگاری خود را از انستیتوی مطبوعات و روزنامه نگاری پاریس در سال۱۳۴۳ دریافت کرده است.
معتمدنژاداز سال ۱۳۶۴ تا کنون استاد دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طبایی تهران است. همچنین وی طی سالهای۱۳۴۴تا۱۳۵۹استاد دانشگاه تهران بوده است.
تحقیق در زمینه ارتباطات ، روزنامه نگاري و حقوق وتدريس دروس حقوق وعلوم سياسي ، روزنامه نگاري وارتباطات دردانشگاههاي تهران و پاریس از جمله فعالیت های علمی و تحقیقاتی ایشان است.
مهمترین زمینه هایی که ایشان در آن اقدام به تالیف کرده اند عبارتند از:روزنامه نگاري ، وسايل ارتباط جمعي ، روش تحقيق درمحتواي مطبوعات ، حقوق ارتباطات جمعي، ارتباطات بين المللي ، كتاب شناسي ارتباطات درجهان سوم ، ارتباطات وسلطه فرهنگي.
سرسبزترین بهار تقدیم تو باد
آواز خوش هزار تقدیم تو باد
گویند که روئیدن عشق لحظه ای است
آن لحظه هزار بار تقدیم تو باد


  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ آذر ،۱۳۸۱

اعتصاب روزنامه نگاران در ايتاليا

بسياري از خبرنگاران و روزنامه نگاران شاغل در رسانه هاي خبري خصوصي و دولتي ايتاليا با انگيزه دستيابي به آزادي مطبوعات و اطلاع رساني ، روز جمعه دست از كار كشيدند.
به گزارش سایت ایران امروز، در پاسخ به فراخوان اعتصاب فدراسيون ملي مطبوعات ايتاليا، خبرنگاران خبرگزاري "آنسا" از صبح ديروز (جمعه) با آغاز اعتصاب ٢٤ ساعته خود، فعاليت هاي خبري اين رسانه را به صورت كامل متوقف كردند.
همچنين براساس گزارشهاي رسيده ، با توجه به اينكه اعتصاب امروز سبب توقف فعاليتها خبري در ايتاليا شده ، فردا بسياري از روزنامه هاي اين كشور منتشر نمي شوند.
گسترش دامنه اين اعتصاب حتي به خبرنگاران شاغل در راديو و تلويزيون دولتي ايتاليا (راي) نيز كشيده شده است.
انگيزه اين اعتصاب ، تلاش جامعه خبري ايتاليا براي انجام اصلاحات لازم به منظور ارتقاي كيفيت خبررساني ، حفظ حقوق شهروندان براي دستيابي به اخبار و آزادي مطبوعات اعلام شده است.
ايتاليا در دو ساله اخير، سه بار شاهد برگزاري اعتصاب جامعه خبري اين كشور بوده است.

  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ آذر ،۱۳۸۱

خبر رودخانه ای همیشه در جریان

دکتر حسین قندی استاد دانشگاه و روزنامه نگار برجسته کشورمان در گفتگو با همشهری ،به بررسی انواع روزنامه نگاری و آسیب شناسی مبانی آموزشی مطبوعات پرداخته است.
گزیده ای از گفته های او را با هم بخوانیم:
●خبر آن چیزی نیست که امروز من و شما می بینیم.خبر رودخانه ای است که همیسه جریان دارد.ما فقط بخشی از آن را برجسته می کنیم و نشان می دهیم.ما به این قدرت خود آگاه هستیم.
●تغییراتی که ما در مطبوعات بعد از انقلاب از نظر فرم و تکنیک داشتیم بیشتر از گذشته بوده است و این هم به عقیده من ناشی از ذوق و استعداد کسانی است که کمتر کار سیاسی انجام می دهند.
●من روزنامه نگاری را هیچ وقت با ایدئولوژی قاطی نکرده ام.
●در کار روزنامه نگاری ،خودم را اسیر قواعد نمی کنم اما اگر بخواهم قاعده ای را بشکنم قاعده ای هم برای آن استوار می کنم.این قاعده شکنی ها بی محابا نیست.
متن کامل اين گفتگو را در همشهریشنبه ۳۰ آذر صفحه ۳۳ بخوانيد.   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ آذر ،۱۳۸۱

ضعف اساسي در روزنامه‌نگاري حرفه‌اي

<ما دچار يك ضعف اساسي در روزنامه‌نگاري حرفه‌اي هستيم، اساسا روزنامه‌نگاري در كشور ما حرفه نشده است و بالطبع روزنامه‌ها هم وظايف اجتماعي خودشان را نمي‌توانند انجام دهند.
به گزارش ايسنا،دكتر كاظم معتمد‌نژاد عضو هيأت علمي دانشگاه علامه‌ طباطبايي در نشست مديران معاونت مطبوعاتي و نشريات علمي ـ پژوهشي كشور گفت: ما در زمينه‌ رشد مطبوعات در سال‌هاي بعد از پيروزي انقلاب پيشرفت چشمگيري داشته‌ايم، در كنار مطبوعات، رشد كتاب هم بسيار بالا بوده است، به طوري كه در سال‌هاي آخر پيش از انقلاب ما دو هزار و 500 تا سه ‌هزار عنوان كتاب و اكنون 30 هزار عنوان كتاب به چاپ رسيده است.
وی همچنین اظهار داشت: بايستي استقلال حرفه‌اي روزنامه‌نگاران تأمين شود كه در اين زمينه دانشگاه علامه‌ طباطبايي آمادگي كامل در زمينه‌ تدوين قانون مربوط به آن را دارد.
اين استاد دانشگاه گفت: معضل ديگر در مطبوعات ما آزادي بيان است، اساسا چرا در نشريات علمي بحث آزادي بيان مطرح مي‌باشد و بدون گسترش آزادي بيان و نشريات علمي ـ پژوهشي ما نمي‌توانيم در مسير توسعه گام برداريم.
دكتر معتمدنژاد در خاتمه‌ سخنان خود اظهار داشت: كشور ما كشوري ثروتمند است و امكانات لازم را دارد، اگر مطبوعات علمي پيشرفت كنند،‌ توسعه‌ي علمي صورت مي‌گيرد و توسعه در تمامي جوانب آن در گروي توسعه علمي مي‌باشد.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ آذر ،۱۳۸۱

ططری و اينترنت


پایگاه اطلاع رسانی تخصصی فناوری اطلاعات گفتگوی اسماعيل ططري نماينده مردم کرمانشاه و عضو کميسيون انرژي مجلس با روزنامه دنياي اقتصاد درباره اينترنت و ميزان آگاهي اش نسبت به اين پديده را منتشر کرده است که خواندن آن خالی از لطف نیست:

چه زماني با اينترنت آشنا شديد؟
از وقتي اينترنت وارد شد ما با آن آشنايي پيدا کرديم. شايد قبل از اين که وارد مجلس شويم.

نگاه شما نسبت به اينترنت چيست؟
اينترنت چيز مهمي است. ما نبايد از نظر علمي جهان را ناديده بگيريم.

روزانه به طور متوسط چقدر از اينترنت استفاده مي کنيد؟
روزها چون گرفتارم زياد استفاده نمي کنم. اما شب ها که به خانه مي روم خبرهاي سراسر جهان را مي گيرم.

مي توانم بپرسم از چه سايت هايي خبر مي گيريد؟
از هر سايتي که باشد استفاده مي کنم. هم سايت هاي اقتصادي ، سياسي ، علمي و هم سايت هايي که علماي اعلام و تمام دانشمندان دارند. سايت هاي دانشگاه ها و حوزه و خيلي از سايت هاي ديگر.

ميزان استفاده تان تقريبا چند ساعت است؟ به طور متوسط روزانه چند ساعت به اينترنت وصل مي شويد؟
روزها که در مجلس درگير هستم اما شب ها حداقل يک ساعت استفاده مي کنم و گاهي وقت ها هم بيشتر.

آيا ايميل هم داريد؟
چي ؟

آيا از پست الکترونيکي براي فرستادن نامه استفاده کرده ايد؟
بله دارم ، اما استفاده نکرده ام. البته در دست اقدام دارم که کتابم را روي سايت بگذارم. دو ديوان شعر دارم که مي خواهم آن هارا روي سايت بگذارم.

به نظر مي رسد که نمايندگان مجلس چندان با اينترنت آشنا نيستند؟
من علتش را نمي دانم اما شايد چون از صبح تا غروب گرفتارندنبايد از آن ها انتظار داشت. ضمن اين که تمام خبرها در مجلس هست ديگر نيازي نيست که حتما به اينترنت سر بزنند.

انگار در مجلس کامپيوتري که به اينترنت متصل باشد، نيست؟
هست ، اما تعدادش را نمي دانم.

آيا فرزاندانتان از اينترنت استفاده مي کنند، آيا برکار آن ها نظارت مي کنيد؟
بله اما نظارت هم دارم.

فرموديد که از سايت هاي خارجي هم استفاده مي کنيد آيا به زبان انگليسي تسلط داريد؟ به زبان عربي و کردي تسلط دارم. زبان فارسي هم که کارمان است. البته بچه هايم انگليسي را خوب بلدند و آن ها استفاده مي کنند.

مکالمه ام به پايان مي رسد اما يکي از سوالهايم باقي مانده ، دوباره با او تماس مي گيرم:
آقاي ططري مي توانم آدرس ايميل شما را بپرسم ؟
نخير چون الان گرفتارم و در جلسه هستم.

يک سوال ديگر داشتم ، آيا تاکنون مردم کرمانشاه به شما نامه الکترونيکي فرستاده اند؟ نه چون ما در ميان مردم هستيم و دفترمان هم 24 ساعته باز است. البته مي دانيد که اينترنت کم دست و پا کرده اند.ضمن آ نکه چون مشکل شان شخصي است نمي آيند از طريق اينترنت بدهند و سعي مي کنند از طريق حضوري و يا نامه به ما بگويند.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ آذر ،۱۳۸۱

بازتاب

به دنبال انتشار خبر برقراری نظارت شوراي عالي انقلاب فرهنگي بر اينترنت شاهد بازتاب های متفاوتی هستیم.نظر یکی از خوانندگان وبلاگ ما را در این باره بخوانید:
«سلام برادر. خسته نباشی.می دونی نظارت اينها به خاطر فرهنگ ایرانی نيست بلکه به خاطر امنیت خودشونه. اگر نظارت اينه که چهار تا وبلاگ ما رو تخته کنند ، بگذار اين کار را بکنند. ما که از مال دنيا فقط همين یک وبلاگ رو داريم.»
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ آذر ،۱۳۸۱

آخرين خبر از وضعيت هفته نامه مينودر قزوين


بعضی از سايت های خبری اعلام کرده اند که طي حكمي از سوي شعبه ۱۸ دادگاه عمومي دادگستري استان قزوين هفته‌نامه مينودر قزوين توقيف شد.
آخرین خبری که من از دوستانم در این نشریه و فعالان مطبوعاتی قزوین کسب کرده ام دال بر این است که با جلب رضایت شاکیان از این نشریه رفع توقیف شده است و از هفته آینده باز هم شاهد انتشار هفته نامه مینودر قزوین خواهیم بود.
قربون هر چی شاکی به این مهربونی !  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ آذر ،۱۳۸۱

كمك 5/17 ميليون دلاري به روزنامه جام جم

سایت امروز اعلام کرد:«كمك 5/17 ميليون دلاري به جام جم تاييد شد.»
شنيده شد مسئولان صدا وسيما پذيرفته‌اند كه ۵/۱۷ ميليون دلار از بودجه صدا و سيما را در اختيار روزنامه جام جم قرار داده‌اند. به اين ترتيب تنها يك مورد كمك به اين روزنامه بالغ بر يكصد و چهل ميليارد ريال مي‌شود. گفته مي‌شود لاريجاني به مديران سازمان برنامه‌ريزي و مديريت كشور گفته است كه اين پول، اين جيب به آن جيب شده است و بايد اين ارز را وزارت ارشاد در اختيار قرار مي‌داد، خوب اكنون صدا وسيما داده است.
طبق اخبار موثق، درآمد صدا و سيما از آگهي در سال گذشته 820 ميليارد ريال (هشتاد دو ميليارد تومان) بوده است، كه در جريان بررسي بودجه سال 80 مسئولان صدا و سيما ابتدا در كميسيون فرهنگي مجلس اعلام كردند كه درآمد سازمان60 ميليارد ريال (شش ميليارد تومان) است و در نهايت به 180 ميليارد ريال (هجده ميليارد تومان) رضايت دادند. حال آن كه اكنون معلوم ‌شده درآمد تبليغاتي آنها هشتاد و دو ميليارد تومان بوده است
به نظر شما باید از اختصاص این کمک به یک روزنامه خوشحال بود یا ناراحت؟!!!
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ آذر ،۱۳۸۱

شکایت علیه نشریات زرد

یک بازیگر هندی از مهمترین نشریه زرد این کشور شکایت می کند.
»هریتیک روشن « بازیگر جوان هندی تهدید کرد، اگر مسوولان ماهنامه سینمایی استار داست در شماره آينده خود به طور رسمی از وی عذرخواهی نکنند، علیه آنان به دادگاه شکایت خواهد کرد. او گفت: این عذرخواهی باید در روی جلد مجله هم انعکاس مطلوبی داشته باشد.
استار داست که با پخش گزارش ها و خبرهای جعلی در مورد صنعت سینمای هند سردمدار نشریات زرد این کشور است، در شماره جدید خود، گزارشی جعلی در مورد زندگی خانوادگی این بازیگر مطرح هندی چاپ کرده است. پیش از این هم استار داست با پخش چنین گزارش هایی، باعث اعتراض شدید دیگر هنرمندان هندی شده بود.
هریتیک روشن می گوید: آدم وقتی مطالب این مجله را می خواند، باور می کند که بازیگران و هنرمندان سینما تنها بلدند همسران خود را طلاق دهند، دستمزدهای کلان دریافت کنند، با صغیر و کبیر دعوا کنند و بدون هیچ دلیل و توجیهی صحنه فیلم برداری را ترک کنند و دست گروه سازنده را توی پوست گردو بگذارند! مسوولان دولتی در این باره باید دست به یک اقدام جدی بزنند. ژورنالیسم با آنچه استار داستاتی ها انجام می دهند، زمین تا آسمان فرق دارد.

  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ آذر ،۱۳۸۱

نظارت شوراي عالي انقلاب فرهنگي بر اينترنت

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: يک هيات سه نفره از شوراي عالي انقلاب فرهنگي بر مسايل فني و آينده اينترنت و نيز چگونگي گسترش اين رسانه در کشور نظارت مي کند.
به گزارش پایگاه تخصصی فناوری اطلاعات محمد علي کي نژاد اعضاي اين هيات را شامل وزير پست و تلگراف و تلفن ، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي و رييس سازمان صدا و سيما عنوان کرد.
وي افزود: اين شورا سند بسيار خوبي را درباره ساماندهي شبکه اينترنت تصويب کرد که بعضي از کشورهاي اسلامي از آن براي نحوه استفاده از اينترنت در کشورشان مورد استفاده قرار دادند.
کي نژاد تصريح کرد: اينترنت ابزاري است که هر لحظه رو به تکامل مي رود و ما به عنوان استفاده کننده حتما بايد بسترهاي آن را از نظر زيرساخت هاي فني و مسايل فرهنگي فراهم کنيم.
موضوع نظارت بر اينترنت از طريق مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در حالي مطرح مي شود که روز گذشته رييس جمهور خاتمي در هنگام ديدار اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي با رهبري انقلاب گفته بود: در مسايل فرهنگي بايد مرجعي به عنوان فصل الخطاب وجود داشته باشد تا دستگاه هاي مختلف تکليف خودشان را بدانند و بر طبق نظر امام راحل عظيم الشان بايد به مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي ترتيب اثر داده شود.
وي با اشاره به مباحث شورايعالي انقلاب فرهنگي در مورد اطلاع رساني گفت: اينترنت مساله لازمي است اما اين نگراني در جهان وجود دارد که کساني که قدرت بيشتري دارند با استفاده از وسايلي نظير ماهواره و اينترنت فرهنگ هاي ملي را تحت تاثير قرار دهند که اين مساله خطري براي کل بشر محسوب مي شود به همين علت شوراي عالي انقلاب فرهنگي تلاش کرده در مصوبات خود در اين گونه مسايل از فرهنگ جامعه نيز محافظت کند.   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آذر ،۱۳۸۱

تدوين نظام جامع اطلاع رساني کشور

دبير همايش علمي ايران و جامعه اطلاعاتي سال 1400، خواستار تدوين نظام جامع اطلاع رساني در کشور شد.
به گزارش جام جم ، دکتر کاظم معتمدنژاد در مراسم پاياني اين همايش تصريح کرد : در حال حاضر توليد و توزيع اطلاعات در کشور با مشکلاتي روبه روست که در صورت تقويت گرايش هاي علمي در جامعه ، کشور ما مي تواند سهم عمده اي در توليد اطلاعات داشته باشد. معاون برنامه ريزي و توسعه وزارت پست و تلگراف و تلفن نيز در اين باره گفت : تاکنون 16هزار ميليارد ريال ازسوي دستگاه هاي دولتي براي اجراي طرح برنامه ملي توسعه و کاربرد فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران تقاضاي اعتبار شده است . مهندس نصرالله جهانگرد افزود: اين درحالي است که 690ميليارد ريال اعتبار از محل تبصره 13، افزون بر اعتبارات يک درصد جاري و عمراني خود دستگاه ها،به اين طرح اختصاص يافته است . گفتني است ، همايش علمي ايران و جامعه اطلاعاتي که از سوي دانشگاه علامه طباطبايي و با مشارکت سازمان يونسکو از 25آذر آغاز به کار کرده بود، روز گذشته به کار خود پايان داد.   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آذر ،۱۳۸۱

وبلاگ نويسي به عنوان يك كنش

دكتر يونس شكرخواه روزنامه نگار و استاد ارتباطات دانشگاه از وبلاگ نويسي به عنوان يك كنش نام مي برد.
وی در گقتگو با ایران جمعه گفت: ارائه يك پديده يا رويداد در رسانه ها، خواه به صورت خبر يا گزارش يا مصاحبه و يا هر ژانر ديگر از ديدگاه نظريه پردازان انتقادگرا يك فعاليت يا كنش بي طرفانه و عاري از ارزش گذاري نيست.
شكرخواه افزود: از ديدگاه نظريه پردازاني كه عمدتا گرايش هاي ساختارگرايانه داشته و يا به تحليل گفتمان ها اتكا مي كنند، رسانه ها يك كنش هستند. بنابراين هر اقدام رسانه اي و يا به ديگر زبان ، هر نوع بازنمود رسانه‌اي (Representation) به طرز لاينحلي به ادراكات و گرايش هاي گزارشگران آن آغشته مي شود. به ديگر سخن ، رسانه ها صرفا يك تسمه نقاله براي حمل پديده ها يا مفاهيم نيستند، بلكه هر ادراكي حاوي نوعي نظريه يا ايدئولوژي است و به نظر مي رسد هيچ واقعيتي نمي تواند عاري از نظريه و به صورت خام باشد.
وی در ادامه تصريح كرد: بنابراين هر ادراكي براي آنكه گزارش شود، به رمزگذاري (encoding) نياز دارد و اين فرآيند ديگري است كه دوباره به ارزشگذاري آغشته مي شود و هيچ نويسنده يا گويش وري نيست كه از انتخاب كلمات ، نحودهي و يا سامان دادن به مفاهيم بي نياز باشد.
شكرخواه در تشريح اين نظريه اضافه كرد: در واقع بحث رسانه ها به مثابه يك كنش ، بحث پيرامون قالب هاي ذهني و يا تصورات ذهني و رفتارها و برخوردهاي قالبي (اشترتوپيstereotype ) است ، تصوراتي ثابت كه از چارچوب ها و پيشينه تاريخي برخوردارند. لذا تصورات و قالبهاي ذهني هنگامي كه بيان مي شوند، صرفا حالت تشريحي ندارند، بلكه از جنبه هاي ارزش گذارانه هم برخوردارند. در واقع بايد گفت كه قالب هاي ذهني از قبل وجود دارند، چون مردم آنها را با خود داشته و يا اينكه آنها را مي سازند. پس تصورات ذهني و يا رفتارهاي ثابت و قالبي ، شكل عملياتي شده پارادايم هاي فكري به عنوان واقعيت اجتماعي هستند و نوعي ساخت اجتماعي به شمار مي آيند. قاعده رسانه ها به مثابه يك كنش در مورد وبلاگ ها هم صادق است.
وی تاكيد كرد: نويسندگان وبلاگ ها هم از وبلاگ هاي خود به عنوان يك كنش استفاده مي كنند.

  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آذر ،۱۳۸۱

بررسی قانون مطبوعات /۱

در روزنامه رسمى مورخ ۲۲/۲/۷۹ شاهد انتشار قانون اصلاح قانون مطبوعات در ۲۹ ماده بودیم كه در خصوص هيأت نظارت بر مطبوعات و هيأت منصفه شاهد تغييرات جدى مى‏باشد .
از مهمترین تغییرات ایجاد شده می توان به این موارد اشاره کرد:
* - لازم‏الاتباع بودن مصوبات شوراى عالى امنيت ملى براى مطبوعات
* - جرم بودن استفاده از كمك هاى مستقيم يا غير مستقيم خارجى
* - تغيير شرايط صاحب امتياز حقيقى و حقوقى
* - تكليف هيأت نظارت مبنى بر استعلام از وزارت اطلاعات، دادگسترى و نيروى انتظامى در خصوص صلاحيت متقاضى و مدير مسوول.
* - مسوول شناختن نويسنده مقالات علاوه بر مدير مسوول.
* - سلب حق فعاليت مطبوعاتى و قبول سمت در نشريات از سوى اعضاء و هواداران ضد انقلاب و احزاب غيرقانونى و محكومين دادگاه انقلاب.
* - تغيير تركيب اعضاى هيأت نظارت.
* - تقليد نام يا علامت نشريه ديگر.
* - صالح دانستن دادگاه انقلاب در رسيدگى به جرائم مطبوعاتى.
* - جرم بودن تخلف از مقررات قانون مطبوعات و در نظر گرفتن مجازات.
* - چگونگى انتخاب اعضاء هيأت منصفه و شرايط اعضاء.
* - اختيار دادگاه بر برائت حتى در صورت اعلام بزهكارى هيأت منصفه.
اصلاحيه قانون مطبوعات در واقع تولد عناوين متعدد جرم و مجازات در عرصه مطبوعات است كه هم اكنون شاهد اعمال برخى از موارد آن در احكام محاكمى كه رسيدگى به جرائم مطبوعاتى را عهده‏دارند هستیم. بااین تفاوت که اكنون بالصراحه لباس قانونى بخود گرفته است. اين در حالى است كه تلاش مجلس ششم در رأس اصلاحات خود برای ارائه طرح اصلاح اصلاح قانون مطبوعات نیز در عمل اثربخش نبود.
قانون فعلی مطبوعات در جلسه روز پنجشنبه بيست و دوم اسفند يك هزار و سيصد و شصت و چهار مجلس شوراى اسلامى تصويب و طرح اصلاحى آن در جلسه علنى روز سه‏شنبه ۳۰/۱/۷۹مجلس شوراى اسلامى تصويب و شوراى نگهبان در تاريخ۷/۲/۷۹ با آن موافقت نموده است.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آذر ،۱۳۸۱

پديده وبلاگ نويسی

وبلاگ نوشته هاي شخصي است كه حاصل جست وجو و گشت وگذار در اينترنت است و به همين دليل حاوي لينك به سايت ها و صفحات ديگر اينترنتي است كه به نظر نويسنده آن جذاب آمده است ، به دليل اينكه اين نوع انتشار، لزوما تابع قوانين و قواعد نوشته هاي مكتوب نيست و حامل نوعي آزادي است. از سوي ديگر، آزادي كامل نويسنده در انتشار آرا و نظرات خود جذابيت خاصي به آن مي بخشد. چنين ويژگي هايي، موجب استقبال فراوان كاربران گوناگون اينترنت از آن شده است.
محمود اروج زاده كارشناس رايانه و ارتباطات رايانه اي و دبير اولين دوره مسابقه انتخاب وبلاگ برتر در گفتگو با ایران جمعه گفت:در كشور ما نيز حدود يك سال است كه اين پديده در بين كاربران مطرح شده و به كار گرفته شده است و ميزان استقبال فارسي زبانان از آن به حدي بوده كه اكنون مطابق برخي آمارها بيش از ٣ هزار وبلاگ فعال وجود دارد.
به نظر مي رسد جذابيت خاص اين پديده به همراه دسترسي آسان به آن كه هيچ مقدمات و اطلاعات فني را طلب نمي كند، موجب گرايش شديد كاربران به طراحي آن شده است ، به طوري كه در واقع وبلاگ براي بسياري، دروازه آشنايي و ورود به دنياي اينترنت است و اين براي كشور ما اتفاق جالبي است كه در واقع ورود كاربرانش به دنياي اينترنت ، با توليد محتوا و مطلب در اين دنيا همراه شده است.
اروج زاده در ادامه افزود: نكته ديگر اين كه در ميان استفاده كنندگان از وبلاگ، گروه ها و طيف هاي مختلف اجتماعي وجود دارند. مثلا تعداد زيادي وبلاگ هستند كه در زمينه تكنولوژي و نيز كامپيوتر و اينترنت مي نويسند و برخي از آنها به راحتي مي توانند با نشريات تخصصي اين حوزه رقابت كنند.
وي روزنامه نگاران را از گروههاي فعال در زمينه و بلاگ نويسي دانست و اظهار داشت به نظر مي رسد اين گروه خيلي فعال تر از ديگران با اين پديده برخورد كرده اند. غالب روزنامه نگاران فعال و مشهور به لزوم داشتن وبلاگ شخصي روي آورده اند كه نوشته هاي منتشر شده و منتشر نشده خود را در آن در اختيار علاقه مندان مي گذارند. به علاوه اين كه دغدغه هاي شخصي خودرا نيز با بي نهايت خوانندگان درسرتاسر دنيا در ميان مي گذارند. همچنين وبلاگ هاي زنان نيز گروه فعالي را تشكيل مي دهند.
مدير مسابقه انتخاب وبلاگهاي برتر پيرامون برگزاري اين مسابقه گفت: با توجه به بروز و ظهور چشمگير وبلاگ ها، تصميم به برگزاري مسابقه اي در اين زمينه گرفته شد. اصل برگزاري مسابقه در اينترنت ، در واقع موجب توجه بيشتر به اينترنت و كاربرد آن در حوزه هاي مختلف حيات اجتماعي مي شود. اين مسابقه نيز موجب نگاه جدي تر صاحب نظران به پديده وبلاگ در كشورمان شده است.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ آذر ،۱۳۸۱

با قانون مطبوعات

از فردا شب به صورت هفتگی در اين وبلاگ می توانيد اصول قانون مطبوعات جمهوری اسلامی ايران را مورد مطالعه و نقد قرار دهيد.   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ آذر ،۱۳۸۱

سالروز آزادی مطبوعات

211 سال پیش در هفده دسامبر سال 1791 میلادی اصلاحیه های دهگانه قانون اساسی آمریکا به اجرا گذاشته شد که بر اساس آنها آزادی مطبوعات ، بیان ، عقاید ، مذهب ، تشکیل اجتماعات مسالمت آمیز و ... تضمین شده است
بر اساس این قانون از آن زمان تا کنون در ایالات متحده برای انتشار روزنامه نیاز به اخذ مجوز نیست و قانونی به نام قانون مطبوعات وجود ندارد در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان سوم از جمله کشور ما ، شهروندان حق انتشار آزادانه افکار خود در قالب نشریه اعم از روزنامه ، هفته نامه و ... را ندارند و باید پس از احراز شرایط مختلف و طی مراحل پر پیچ و خم اداری و سالها انتظار مجوز انتشار نشریه دریافت کنند.
آیا می شود به روزگاری اندیشید که در ایران ما هم هر گاه که اراده کردیم بتوان نشریه ای منتشر کرد بدون دردسرهایی که بعضا انسان را از کار مطبوعاتی پشیمان می کند؟
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ آذر ،۱۳۸۱

بازگشت

درود و سلام بر خوانندگان عزيز وبلاگ
الان که اين متن را می نويسم امکان دسترسی به شبکه را از طريق يکی از دوستان يافته ام.
متاسفانه رايانه من دجار مشکل اساسی گرديده و عليرغم تلاش فراوان تا کنون درست نشده است اما اميدوارم که در يکی دو روز آينده باز هم با شما باشم.
به اميد خدا
دوستدار همه شما عزيزان
حسن حسن زاده   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ آذر ،۱۳۸۱

مطبوعات در قانون اساسی ایتالیا

تعیین میزان و حدود آزادی های مطبوعات و روزنامه نگاران از جمله مواردی است که در هنگام تدوین قانون اساسی در هر کشوری مورد توجه قرار می گیرد.از این پس به تناوب به بررسی این مساله در قوانین اساسی برخی کشورهای جهان می پردازیم.
اصل21 قانون اساسی جمهوری دموکراتیک ایتالیا به این مساله پرداخته است:
« هر فرد حق دارد عقاید خود را به صورت گفتار، نوشتار و یا هر وسیله نشر دیگری ابراز کند.
مطبوعات نيازي به كسب اجازه نداشته و نبايد سانسور گٌردند.
مطبوعات را نمىتوان توقيف كرد، مگٌر به موجب حكم مستدل صادره از سوي مقامات قضايي در موارد ارتكاب جرم هاي مشهودي كه قانون مطبوعات به صراحت پيش‏بيني كرده است، و يا در صورت نقض قواعد قانوني كه قانون مطبوعات جهت تعيين مرتكبين جرم مقرر نموده است.
در چنين مواردي، چنانچه فوريت امر محرز باشد و دخالت به موقع مقامات قضايي امكان پذير نباشد توقيف مطبوعات ادواري مىتواند توسط مأمورين پليس قضايي صورت گٌيرد كه در اين صورت موضوع بايد فورا و حداكثْر ظرف 24 ساعت به اطلاع مقامات قضايي برسد.چنانچه مقامات قضايي ظرف 24 ساعت اقدام پليس را تأييد نكنند، توقيف باطل و بدون اتْر خواهد شد.
قانون مىتواند با وضع مقررات كلي مقرر دارد كه نام تأمين‏كنندگٌان منابع مالي مطبوعات ادواري به اطلاع عموم برسد.
نشريات چاپی، نمايش ها و ديكٌر راه‏هاي نمايش و بيان كه با اخلاق حسنه مغاير باشند، ممنوع هستند.
‏ قانون اقدامات مناسب براي پيشگٌيري و جلوگٌيري از تخلفات را تعيين خواهد كرد.‏»ا ا
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ آذر ،۱۳۸۱

فشار به مطبوعات

واردكردن فشار به مطبوعات براي استفاده يا عدم استفاده از مطالب يا تصاوير جرم است.عيسي سحرخيز نماينده‌ي مديران مسوول مطبوعات در هيات نظارت بر مطبوعات در گفت و گو با خبرنگار سياسي ايسنا گفت : از لحاظ ماده‌ي 4 قانون مطبوعات، فشار به مطبوعات براي اين‌كه مطالب يا تصاويري را بزنند يا نزنند، جرم است و اتفاقا از مواردي است كه جرم مجرم را قانون مشخص كرده كه بايد با او برخورد شود؛ ولي متاسفانه چنين حادثه‌اي اتفاق افتاد. تعدادي از روزنامه‌ها از آن‌جايي كه اكثرآنها در دادگاه پرونده‌ي باز دارند، مي‌ترسند كه در صورت عدم توجه، با صدور حكمي، توقيف موقت شوند و هيچ‌كس هم نيست كه بتواند از آن‌ها حمايت كند.
وي افزود: مطبوعات به‌غير از حفظ حرمت مقدسات و در نظر گرفتن مصالح ملي بايد آزاد نيز باشند؛ اگر هم جرم مطبوعاتي اتفاق مي‌افتد به دليل اين‌كه بر روي آن حساسيت وجود دارد، نمايندگان افكار عمومي يعني هيات منصفه بايد آن را تشخيص بدهند ولي نمي‌شود افراد و مطبوعات را صدا كرد و گفت كه اگر اين كار را نكنيد شما را به دادگاه مي‌فرستيم يا تعطيلتان مي‌كنيم! اين خلاف آشكاري است كه صورت مي‌گيرد.
سحرخيز درباره‌ي نحوه‌ي انعكاس اخبار واكنش‌هاي دانشجويي نيز گفت: مطبوعات از همان ابتدا با اين مساله به عنوان يك پديده‌ي خبري يا رويداد به خوبي برخورد و سعي كردند كه مردم را در جريان ماجرا قرار بدهد. از اين رو شاهد بوديم كه رسانه‌هاي غربي مجددا سعي در به‌كارگيري مطالب مورد نياز خود از همين مطبوعات داشتند.
مدیر مسوول ماهنامه آفتاب درباره‌ي احضار برخي از مديران مسوول مطبوعات در ارتباط با انعكاس اخبار اعتراضات اخير دانشجويان، گفت: مطبوعات، واكنش‌هاي دانشجويي را تا حدود 9-8 روز پيش، خوب پوشش مي‌دادند ولي چند حادثه اتفاق افتاد؛ مديران مسوول 5-4 روزنامه‌ي نزديك به اصلاح‌طلبان را احضار كردند و يكي از مباحث آن جلسه ظاهرا نحوه‌ي پوشش اين اخبار بود. از همه جالب‌تر اين بود كه از تصوير يك حادثه هم ايراد گرفته بودند. ظاهرا يكي از مواردي كه براي روزنامه‌ي «ايران» مطرح كرده بودند انتشار تصويري از يكي از اين حوادث بود و احضار مديرعامل ايسنا و تذكري كه به او براي تصاوير حادثه داده شد، وجود چنين حساسيتي را تاييد مي‌كند. چنين مساله‌اي بسيار كم‌نظير است كه مطبوعات را براي عكس‌هاي خبري تحت فشار قرار بدهند.
وي افزود:طبيعي است كه در هفته‌ي گذشته شاهد خودسانسوري بوديم و مطبوعات به اندازه‌ي هفته‌ي پيش از آن نتوانستند اين اخبار را پوشش دهند. بنابراين مردم يا رسانه‌هاي خارجي، خود شروع به توليد خبر كردند و مردم دوباره خبرهاي مملكت را از رسانه‌هاي ديگر شنيدند.
سحرخيز ادامه داد: يك ميليون و دويست، سيصد هزار نفري كه سه سال پيش روزنامه مي‌خريدند و يا به عبارتي 5-4 ميليون نفري كه روزنامه‌هاي قبلي را مي‌خواندند، اكنون كجا هستند و اطلاعات خود را از كجا تهيه مي‌كنند؟ بايد ديد كه مثلا آن‌هايي كه روزنامه‌ي آقاي نوري، روزنامه‌ي آقاي خوئيني‌ها يا روزنامه‌ي آقاي كرباسچي را مي‌خواندند اكنون اطلاعاتشان را از كدام ماهواره، راديوي خارجي يا سايت اينترنتي مي‌گيرند؟چون يك حجاب سياسي وجود دارد، شايد برخوردكنندگان در درون تحليل كنند كه اقدامشان به ضرر بوده ولي مجبورند كه بعضي‌ جاها گوش به فرمان باشند و بگويند كه ماموريم و معذور!

  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ آذر ،۱۳۸۱

قدر

هر شب شب قدر است اگر قدر بدانی
در این شبهای زیبا و نورانی محتاج دعای خیر همه شما خوبان هستیم.   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ آذر ،۱۳۸۱

تیتر نویسی

این یادداشت حاوی نکاتی کوتاه و موجز درباره تیتر نویسی در مطبوعات است.
●گزافه نیست اگر بگوییم که تیتر همچون یک مصراع یا یک بیت شعر باید وزن و ریتم یا « ضرباهنگ » داشته باشد تا دلنشین و آهنگین شود.
●وجود فعل در تیتر بر خلاف دیدگاه های آکادمیک روزنامه نگاری امری ضروری و لازم نیست و اغلب تیترهای مهیج وتاثیر گذار فاقد فعل هستند.
●تیتر باید حاوی خبر باشد و در عین حال نگاه به آینده داشته باشد.
●شناخت بار عاطفی کلمات در تیتر نویسی اهمیت فوق العاده دارد. هر واژه می تواند القاگر معنا و موضوعی خاص باشد.
●واژه اول تیتر باید به نحوی انتخاب شود که بیشترین تاثیر را بر مخاطب بگذارد.
●ایجاد هیجان در تیتر به منظور جنجالی کردن خبر نیست بلکه تیتر باید خواننده را به وجد بیاورد ؛ چشم را روی تیتر نگه دارد و بر ذهن اثر بگذارد.
●بدون فراگیری اصول و قواعد کلاسیک تیتر نویسی و تمرین مستمر بر روی تیترهای ساده ،امکان بروز خلاقیت در تیتر نویسی کمتر پیش می آید.
●در روزنامه نگاری مدرن دیگر تیتر تنها در چند کلمه با حروف متمایز از متن محدود نیست؛ بلکه با جعبه تیتر - titr box - مواجه هستیم. این جعبه شامل روتیتر، تیتر اصلی، زیر تیتر، میان تیتر، سوتیتر و عکس می باشد.چینش دقیق و بجای این عناصر و استفاده هنرمندانه و صحیح از آنها در یک مطلب مهمترین وظیفه یک روزنامه نگار است.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ آذر ،۱۳۸۱