محاق

« برای سینا مطلبی »
به نو کردن ماه
بر بام شدم
با عقيق و سبزه و آيينه
داسی سرد بر آسمان گذشت
که پرواز کبوتر ممنوع است.
صنوبرها به نجوا چيزی گفتند
و گزمه گان به هياهو شمشير در پرندگان نهادند.
ماه
برنيامد.

دوستان!
بايد همه دست به کار شويم و کاری بکنيم و گرنه اتفاقات بدتری رخ خواهد داد. بايد اعتراض جامعه وبلاگ نويسان را به اين عمل و زمينه سازی برای محدود کردن آزادی بيان در وبلاگ ها اعلام کنيم.منتظر نظرات شما هستم.   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ فروردین ،۱۳۸٢

بازداشت سينا مطلبی


bbc persian:سينا مطلبی، روزنامه ‌نگار سينمايی مقيم ايران كه يک وبلاگ شخصی به نام "وبگرد" را نيز اداره می کرد، روز يکشنبه 20 آوريل بازداشت شد.
فرناز قاضی ‌زاده، همسر آقای مطلبی به خبرگزاری ايسنا گفته است:‌ "به دنبال احضارهای متعدد در ماه‌ های اخير از طرف دايره‌ عمليات قوه قضاييه، سينا مطلبی ديشب (شنبه 19 آوريل) به اداره اماكن (نيروی انتظامی) احضار و صبح يکشنبه نيز بازداشت شد."
خانم قاضی ‌زاده، با بيان اين ‌كه تاكنون برای همسرش احضاريه‌ كتبی نيامده است، اظهار داشت: "آقای مطلبی از ابتدای ديماه سال گذشته تاكنون، حدود 5 مرتبه برای ادای توضيحات به دايره عمليات قوه قضاييه احضار شده بود."
وی مدعی شد كه همسرش در اين بازجويی ‌ها به اتهام اقدام عليه امنيت ملی از طريق اقدامات هنری و همچنين به خاطر مطالب مندرج در وبلاگ خود تفهيم اتهام و بازجويی شده است.
ايسنا در همين حال گزارش داده که پرونده‌ سينا مطلبی كه مدتی مسئول صفحه سينمايی روزنامه‌ توقيف شده حيات ‌نو بود، در شعبه 1610 مجتمع قضايی فرودگاه و به قضاوت جعفر صابری ظفرقندی رسيدگی خواهد شد.
آقای مطلبی روز شنبه 19 آوريل در وبلاگ خود نوشت: "امشب، از اداره اماكن به من تلفن شد و برای فردا صبح ساعت هشت، احضارم كردند. در چهار ماه گذشته، چندين بار به مجتمع قضايی ارك احضار شدم و در دفتر عمليات قضايی مورد بازجويی قرار گرفتم اما اين اولين بار است كه به اداره اماكن فراخوانده می ‌شوم . تاكنون، ترجيح داده بودم درباره اين ماجرا، چيزی ننويسم. حكم احضار من را قاضی جعفر صابری ظفرقندی، رئيس شعبه 1610 (مجتمع قضايي فرودگاه) صادر كرده بود و پرونده من، علاوه بر نوشته ‌های مطبوعاتی، شامل مصاحبه‌ هايم با راديوهای خارجی و مطالبم در همين وبلاگ می ‌شد."
بازتاب ها تا این لحظه:وبلاگ خبرنگار-وبلاگ روزنامه نگار نو- فناوری اطلاعات-وبلاگ اعتراض به بازداشت سینا مطلبی
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ فروردین ،۱۳۸٢

آینده همشهری از دید سردبیران احتمالی آن

سرنوشت روزنامه همشهری و مديريت آينده آن هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.
امير محبيان، عضو شوراي سردبيري روزنامه رسالت در گفتگو با ایسنا در این باره گفته است :« هر كس كه به عنوان مدير مسؤول يا سردبير همشهري تعيين مي‌شود نبايد به نحوي عمل كند كه اين نشرية حرفه‌اي ارزشمند از دست برود، حتي اگر به برخي مواضع آن انتقاد داشته باشد.»
وی در مورد احتمال انتخاب شدنش به عنوان سردبير روزنامة همشهري، به خبرنگار ايسنا گفت: در اين قضيه موضع مثبت يا منفي ندارم، چرا كه اين مسئله هنوز در حد حرف است.
همچنین علي يوسف‌پور، مديرمسؤول روزنامه “سياست روز” در گفت‌وگو با ايسنا، اين خبر كه سردبير روزنامه “همشهري” خواهد شد را شايعه خواند و گفت: از اين مسأله اطلاعي ندارم. ضمن اين كه من به دنبال سياست و روزنامه‌ي سياسي هستم در حالي كه جنبه‌ي اجتماعي و فرهنگي “همشهري” قوي‌تر از صبغه‌ي سياسي آن است.
دكتر مهدي مظاهري، مديرمسؤول روزنامه “جوان” كه از وي به عنوان يكي از كانديداهاي مديرمسؤولي روزنامه “همشهري” نام برده مي‌شود نیز گفته است كه تمايلي به صحبت در اين زمينه ندارد.
همچنين محمد عطريانفر، مدير مسؤول فعلی روزنامه همشهري اظهار اميدواري كرده است كه فرد بعدي كه مديريت روزنامه همشهري را به عهده مي‌گيرد با تكيه بر تجارب كسب شده اين رسانه نيرومند، موثر و جريان ساز را حفظ كند.متن کامل خبر

  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ فروردین ،۱۳۸٢

کنگره سالانه جهانی روزنامه نگاران

پنجاه و ششمین کنگره سالانه انجمن روزنامه نگاران جهان در ایرلند جنوبی برگزار میشود.
در این کنگره که از هشتم تا یازدهم ژوئن امسال (هجده تا بیست و یک خرداد) برگزار می شود بیش از هزار ناشر ، مدیر و نویسنده از روزنامه های کشور های مختلف حضور خواهند داشت.
در کنگره سالانه انجمن روزنامه نگاران جهان (وان) موضوعاتی از قبیل چالش های مختلف اقتصادی ، فن آوری فراروی حرفه ای گری و راهکار های ارتقای سطح کیفی و افزایش میزان مخاطبان مورد بررسی قرار می گیرد.
گوین اوریلی ، مدیر انجمن ملی روزنامه نگاران ایرلند جنوبی از این گردهمایی به عنوان مهم ترین و معتبرترین رویداد حرفه ای روزنامه نگاری در جهان یاد کرده و میزبانی از آن را افتخاری برای کشورش می داند.
به نقل از روزنامه یاس نو
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ فروردین ،۱۳۸٢

 

از لطف و محبت همه دوستان خوبم برای پیام های تبریک تولدم تشکر می کنم و اميدوارم هميشه در کنار هم شاهد روزهايی خوب برای يکديگر باشيم.
ياران سر خود که بی وفايی نکنيد
وز عاشق خويشتن جدايی نکنيد
با يار به سر بريد تا آخر عمر
يا روز نخست آشنايی نکنيد

حسن حسن زاده
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ فروردین ،۱۳۸٢

بيانيه تحليلي سالانه كانون روزنامه نگاران هلال

بيانيه تحليلي سالانه كانون روزنامه نگاران هلال منتشر شد.
در اين بيانيه به بررسی وضعيت مطبوعات محلی استان قزوين در سال ۱۳۸۱ و آسيب شناسی فعاليت آنها پرداخته شده است.
در آغاز اين بيانيه می خوانيم :« اگر چه كانون روزنامه نگاران هلال در نخستين بيانيه خود در سال 1381 وضعيت مطبوعات محلي استان را در حالت گذار از روزنامه نگاري سنتي و مسلكي به سوي روزنامه نگاري حرفه اي تحليل و اظهار اميدواري كرده بود كه اين دوره گذار نهايتا در آينده نزديك با رسيدن به حرفه اي گري در مطبوعات محلي سپري خواهد شد اما آنچه كه در سال 1381 بر مطبوعات و روزنامه نگاران استان گذشت ، نتيجه و ماحصلي جز اعلام شكست مقطعي پروژه حرفه اي گري در مطبوعات محلي نداشته و ندارد.»
کانون روزنامه نگاران هلال يک تشکل غير دولتی است که در حوزه مطبوعات و روزنامه نگاری فعاليت می کند. اعضای اين کانون غالبا روزنامه نگاران جوانی هستند که در شهر قزوين به فعاليت مشغول می باشند. مطالعه بيانيه کانون را به همه آنانی که به مسايل نشريات محلی علاقمند هستند توصيه می کنم.
وبلاگ روزنامه نگاران جوان آماده استقبال از نظرات و انتقادات شما درباره اين بيانيه می باشد.متن کامل بيانيه   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٢:٠٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ فروردین ،۱۳۸٢

برترين هاي پرشين بلاگ از ديد آمار


از آغاز فعاليت گروه روزنامه نگاري پرشين بلاگ تاكنون كه ۱۰۹ وبلاگ به طور رسمي در آن عضويت دارند بيش از ۱۰۵هزار بار از مجموعه وبلاگ هاي اين گروه بازديد شده است.به طور ميانگين هر وبلاگ در اين مجموعه بيش از ۹۵۰بار مورد بازديد واقع شده است كه بيشترين بازديد از يك وبلاگ ۱۰ هزار و ۸۱۷ بار و كمترين آن ۱۲ بار مي باشد.
بر اساس بررسي ها ، 10 وبلاگ برتر از لحاظ ميزان مراجعه به آنها در ميان وبلاگ هاي روزنامه نگاري پرشين بلاگ عبارتند از :
۱)ايگناسيو – ۱۰۸۱۷ بار
۲)پارس ژورناليست – ۹۴۰۲ بار
۳) روزگار ما – ۷۰۹۴ بار
۴)خوابگرد – ۵۵۵۵ بار
۵)روابط عمومي – ۴۴۵۹ بار
۶)خبرنگار – ۴۲۵۳ بار
۷)زباله دان ذهن – ۳۷۲۳ بار
۸)فار – ۳۶۹۸ بار
۹)روزنامه نگار،نو – ۲۷۳۴ بار
۱۰)غلاف تمام فلزي – ۲۳۲۷ بار
همچنين وبلاگ هاي زير كمترين تعداد بازديد كننده را به خود اختصاص داده اند:
۱)شيون – ۱۲ بار
۲)خبرگزاري بلوچ – ۲۵ بار
۳)نشريه دانشجويي دانشكده حديث و نشريه ذوالفقار آزادي –۴۰ بار
اين رقم با استفاده از آخرين اعداد كنتور هاي نمايشگر هر وبلاگ در فهرست وبلاگ هاي روزنامه نگاري پرشين بلاگ در روز ۳شنبه ۲۶/۱/۱۳۸۲بدست آمده است .
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ فروردین ،۱۳۸٢

خبرنگار همراه ، شکست در آغاز راه


پدیده خبرنگار همراه که یکی از جدیدترین شیوه های اطلاع رسانی در عالم ارتباطات محسوب می شود و عمر آن به اندازه جنگ سوم خلیج فارس است در آغاز راه به شکست انجامید.
به اعتقاد من ، این پروژه را می توان شکل نوینی از دروازه بانی اخبار یا سانسور قبل از تولید خبر نامگذاری کرد.اگرچه در عمل این امکان که یک روزنامه نگار بتواند همراه و همگام با نیروهای نظامی در صحنه های درگیری حضور داشته باشد و گزارش لحظه به لحظه از درگیری ها ارائه کند مهمترین خواسته یک خبرنگار و شبکه خبری فعال است که در حالت معمولی انجام آن غیر ممکن یا مستلزم پرداخت هزینه های فراوان است اما وقتی شرایط حاکم برای حضور در جمع خبرنگاران همراه را مورد بررسی قرار می دهیم چهره دیگر این ماجرا آشکار می شود.
رعایت مسائلی همچون عدم ارائه گزارش زنده ، تایید گزارش ها قبل از ارسال توسط فرماندهی نظامی آمریکا و ... که لازمه ادامه حضور در این جمع بوده است و عدم رعایت آنها باعث اخراج خبرنگارانی چون پیتر آرنت یا دیگران شد بیانگر این مساله است که مدیران واقعی در فرایند تهیه و ارسال اخبار کسی جز فرماندهان آمریکایی نبوده اند.مساله ای اصول اولیه و پیش شرط های لازم برای یک فعالیت سالم و حرفه ای خبری را زیر سوال می برد.
متاسفانه این پروژه در نخستین گام های خود دچار شکست شد تا بار دیگر ثابت شود که اعمال سانسور و محدودیت در امر اطلاع رسانی در عصری که ازآن به عنوان عصر انفجار اطلاعات یاد می کنند امری غیر قابل قبول و شکست خورده است.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٧ فروردین ،۱۳۸٢

دنیای مجازی رسانه ای


به اعتقاد من جنگ سوم خلیج فارس حاوی نکات فراوانی برای کارشناسان و دست اندر کاران عرصه ارتباطات است.از جمله آنها ، می توان به این واقعیت اشاره کرد که بسیاری از مخاطبان شبکه های خبری ، به صحت اخبار ارسالی از مناطق جنگی اطمینان صد در صد نداشتند. انتشار اخبار متفاوت از سوی منابع مختلف خبری و موضع گیری شبکه های خبری درباره تهاجم آمریکا به عراق از جمله دلایل این عدم اعتماد شمرده می شود.اما علی رغم این مساله باز هم مبنای تحلیل ها و موضع گیری های افراد و شخصیت های حقیقی و حقوقی در سراسر جهان ، همین اخبار و گزارش ها بوده و هستند.به عبارتی ، تمامی این افراد در یک فضای مجازی از جنگ سوم خلیج فارس که بر اساس اخبار ارسالی خبرنگاران و معیارهای دروازه بانی اخبار رسانه های خبری دنیا طراحی و ساخته شده بود زندگی می کردند و به جای رویارویی با واقعیات جنگ ، با واقعیات رسانه ای (mediality)مواجه بوده و هستند. این نمایی از قدرت رسانه ها در دنیای امروز است.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ فروردین ،۱۳۸٢

« دکتر زيد آبادی » راهی اوين شد


وبلاگ حقوق بشر:دکتراحمد زيد‌‏آبادی نويسنده و روزنامه نگار، امروز يکشنبه ۲٤ فروردين ماه ۱۳۸۲ در دايره اجرای احکام دادگاه ويژه کارکنان دولت حاضر و از آنجا به زندان اوين منتقل گرديد.
وی که دارای دکترای علوم سیاسی می باشد مسوول سرویس خارجی روزنامه همشهری است. دکتر زید آبادی از چهره های دوست داشتنی جامعه مطبوعاتی است که یکبار در جلسه سخنرانی ایشان در انجمن صنفی روزنامه نگاران افتخار حضور داشتم.
از خدای متعال برای او طلب سلامتی و صبر میکنم و از همین جا با خانواده بزرگوار او ابراز همدردی وی نمایم.هر کجا هست خدایا به سلامت دارش.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ فروردین ،۱۳۸٢

برندگان حقیقی جنگ رسانه ها

در جنگ سوم خلیج فارس، سیاست های مختلفی بر روند انتشار و تولید اخبار مربوط به این جنگ حاکم است. در یک تقسیم بندی عمده می توان این سیاست ها را در سه گروه متفاوت جای داد:
●گروه اول شبکه های خبری و خبرنگارانی هستند که با شعار طرفداری از صلح و گفتگو برای حل مناقشات جهانی، اقدام به ارائه اخبار و گزارش های گوناگون از این جنگ با ماهیتی منفی کردند.این گروه از رسانه ها بخش اعظمی از اخبار و اطلاعات خود را صرف نمایش تصاویر کشته شدگان غیر نظامی و تلفات و خسارات مادی و معنوی جنگ و نمایش چهره ای تاریک و زشت از نیروهای آمریکایی و انگلیسی می کردند. پوشش وسیع اخبار مخالفت های جهانی با جنگ و اظهارات مقامات کشور های مختلف در مخالفت با تهاجم به عراق از دیگر تاکتیک های خبری این رسانه ها است.
●گروه دوم شامل رسانه های طرفدار جنگ است که با تاکید بر سیاهکاری های رژیم صدام و یاد آوری اقدامات وی در سالیان گذشته، همچون راه اندازی دو جنگ منطقه ای و تلاش برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی، در صدد مشروعیت بخشیدن به لشگر کشی آمریکا و انگلیس به منطقه هستند.آنها با پخش تصاویر شادمانی مردم عراق از پایان حکومت صدام و استقبال از نظامیان آمریکایی یا پخش شکلات بین کودکان عراقی توسط سربازان آمریکایی تلاش دارند تا هجوم نظامی آمریکا و انگلیس را برای مردم عراق نوید بخش آزادی و دموکراسی قلمداد کنند.
هر دو گروه فوق با این اقدامات تلاش دارند تا دیدگاه خود را به مخاطبان خویش القا و گروه تقابل را محکوم کنند.
●در این میان دسته سومی از رسانه ها بدون توجه به هر یک از این دیدگاه ها تنها به ارائه گزارش و تصاویر مختلف از تمامی ابعاد جنگ می پردازند و همان طور که مردم زخمی عراق را در بیمارستان ها نشان میدهند از سقوط مجسمه صدام در بغداد توسط مردم عراق هم خبر میدهند.
به اعتقاد من برندگان اصلی جریان اطلاع رسانی در جنگ سوم خلیج فارس این گروه از رسانه ها هستند چرا که بدون هیچ پیشداوری تنها و تنها به انجام رسالت خود که همانا ارائه اطلاعات و گزارش های موثق به مخاطبان خود می باشد اقدام کرده و قضاوت را در این مورد که این جنگ امری مذموم و زشت است یا نجات بخش ملت عراق، به عهده مخاطبان خود می گذارند.
جالب است که هر یک از طرفین درگیر در جنگ این دسته از رسانه ها را به انتشار اخبار دروغ به نفع طرف مقابل محکوم می کنند اما افکار عمومی جهان بیشترین اعتماد را به اخبار و گزارش های این گروه از رسانه ها دارند.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ فروردین ،۱۳۸٢

ما هم يه پا

خبر صدور نامه از سوی مدير دوست داشتنی گروه روزنامه نگاری پرشين بلاگ برای حضور در جشنواره مطبوعات را خواندم. ابتکار آقای شکيب زاده بسيار ارزنده و قابل تقدير است و ضمن تقدير از اين حرکت آمادگی خود را جهت حضور در اين جشنواره به عنوان عضوی کوچک از خانواده بزرگ پرشين بلاگ اعلام می کنم.
به قول داداها :« ما هم يه پا »   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٢:٥٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٢ فروردین ،۱۳۸٢

بنويس

بنويس ! هر چه مي خواهد باشد ، نامه ، ياداشت روزانه ، يا حتي يادداشت هايی كه از مكالمه های تلفنی بر می داری. فقط بنويس!
با نوشتن به خدا و ديگران نزديك تر مي شويم ، اگر مي خواهي به درك بهتری از جايگاهت در جهان برسی ، بنويس بكوش كه به نوشتن دل ببندی ، حتن اگر هيچ كس كلماتت را نخواند، يا حتي بدتر ، شخصی چيزهايي را كه نمي خواستی خوانده شود بخواند….
قلم و كاغذ معجزه می كنند، آلام را تخفيف می دهند، به روياها جامه ی عمل می پوشند و اميدهای از دست رفته را احيا می كنند. كلمه قدرت دارد.
پائولو كوئيلو
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱:۳٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ فروردین ،۱۳۸٢

ژورنالیسم از دید مارکز

گابریل گارسیا مارکز ، خبرنگار و نویسنده معروف آمریکای لاتین می گوید:« به عقیده من ژورنالیسم یک نوع ژانر ادبی و گونه ای تعبیر و عرضه واقعیت است. مثل داستان یا تئاتر. وقتی کار ژورنالیستی می کنم بسیار سختگیر ودر خصوص واقعیت دقیق و باریک بین هستم. اما شیوه هایی در گزینش و نگاه کردن به واقعیت دارم که بسیار ادبی است.در واقع شیوه مشاهده یکسانی را در ژورنالیسم بکار می بندم. به سبب رویکردی که به ادبیات دارم چیزی را می بینم که دیگران نمی بینند. از سوی دیگر ژورنالیسم مددکار من در ادبیات است. دقیقا از آن روی که به من یاری می کند تا همیشه تماسم را با واقعیت حفظ کنم. من در گزارش های ژورنالیستی داستان هایی را نقل می کنم که بسیاری از خبرنگاران تنها برای دوستان خود نقل می کنند. »   
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ فروردین ،۱۳۸٢

سال نو ؛گام نو

آب زنيد راه را هين که نگار می رسد
مژده دهيد باغ را بوی بهار می رسد
خيلی بد است که آدم فردای سيزده بدر سال نو را به بقيه تبريک بگويد اما پيش می آيد ديگه!
بدتر از آن اين که وبلاگت را از ۱۷ اسفند به روز نکرده باشی
به هر حال مجموعه اتفاقات دست به دست هم دادند تا اين اتفاقات وحشتناک رخ دهند اما قطعا در سال جديد شاهد هيچ يک از آنها نخواهيد بود.
کميته حمايت از روزنامه نگاران اعلام کرده است : خبرنگاران سالی تيره را پشت سر گذاشتند.همچنين در گزارش سالانه اين کميته عنوان شده است:در طول سال گذشته، ۲۰ خبرنگار کشته و ۱۳۶ خبرنگار به زندان انداخته شدند.
بد نيست يکی به اطلاع دوستان در اين کميته برساند که روزنامه نگاران در ايران چند سال است که ايام تيره ای را پشت سر می گذارند.
اميدوارم سال ۱۳۸۲ سال پايان اين وضعيت برای روزنامه نگاران و مردم ايران زمين باشد.
  
نویسنده : حسن حسن زاده ; ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ فروردین ،۱۳۸٢