پديده وبلاگ نويسی

وبلاگ نوشته هاي شخصي است كه حاصل جست وجو و گشت وگذار در اينترنت است و به همين دليل حاوي لينك به سايت ها و صفحات ديگر اينترنتي است كه به نظر نويسنده آن جذاب آمده است ، به دليل اينكه اين نوع انتشار، لزوما تابع قوانين و قواعد نوشته هاي مكتوب نيست و حامل نوعي آزادي است. از سوي ديگر، آزادي كامل نويسنده در انتشار آرا و نظرات خود جذابيت خاصي به آن مي بخشد. چنين ويژگي هايي، موجب استقبال فراوان كاربران گوناگون اينترنت از آن شده است.
محمود اروج زاده كارشناس رايانه و ارتباطات رايانه اي و دبير اولين دوره مسابقه انتخاب وبلاگ برتر در گفتگو با ایران جمعه گفت:در كشور ما نيز حدود يك سال است كه اين پديده در بين كاربران مطرح شده و به كار گرفته شده است و ميزان استقبال فارسي زبانان از آن به حدي بوده كه اكنون مطابق برخي آمارها بيش از ٣ هزار وبلاگ فعال وجود دارد.
به نظر مي رسد جذابيت خاص اين پديده به همراه دسترسي آسان به آن كه هيچ مقدمات و اطلاعات فني را طلب نمي كند، موجب گرايش شديد كاربران به طراحي آن شده است ، به طوري كه در واقع وبلاگ براي بسياري، دروازه آشنايي و ورود به دنياي اينترنت است و اين براي كشور ما اتفاق جالبي است كه در واقع ورود كاربرانش به دنياي اينترنت ، با توليد محتوا و مطلب در اين دنيا همراه شده است.
اروج زاده در ادامه افزود: نكته ديگر اين كه در ميان استفاده كنندگان از وبلاگ، گروه ها و طيف هاي مختلف اجتماعي وجود دارند. مثلا تعداد زيادي وبلاگ هستند كه در زمينه تكنولوژي و نيز كامپيوتر و اينترنت مي نويسند و برخي از آنها به راحتي مي توانند با نشريات تخصصي اين حوزه رقابت كنند.
وي روزنامه نگاران را از گروههاي فعال در زمينه و بلاگ نويسي دانست و اظهار داشت به نظر مي رسد اين گروه خيلي فعال تر از ديگران با اين پديده برخورد كرده اند. غالب روزنامه نگاران فعال و مشهور به لزوم داشتن وبلاگ شخصي روي آورده اند كه نوشته هاي منتشر شده و منتشر نشده خود را در آن در اختيار علاقه مندان مي گذارند. به علاوه اين كه دغدغه هاي شخصي خودرا نيز با بي نهايت خوانندگان درسرتاسر دنيا در ميان مي گذارند. همچنين وبلاگ هاي زنان نيز گروه فعالي را تشكيل مي دهند.
مدير مسابقه انتخاب وبلاگهاي برتر پيرامون برگزاري اين مسابقه گفت: با توجه به بروز و ظهور چشمگير وبلاگ ها، تصميم به برگزاري مسابقه اي در اين زمينه گرفته شد. اصل برگزاري مسابقه در اينترنت ، در واقع موجب توجه بيشتر به اينترنت و كاربرد آن در حوزه هاي مختلف حيات اجتماعي مي شود. اين مسابقه نيز موجب نگاه جدي تر صاحب نظران به پديده وبلاگ در كشورمان شده است.

/ 1 نظر / 11 بازدید